Orbánnak sikerült valami olyasmit mondania, hogy a gyermek közjószág. Ez azért feltűnő, mert általában fasiszta baromságokat szokott beszélni a közmédiában, és az, hogy a gyermek közjószág, egy Európában széles körben elfogadott állítás lehetséges interpretációja.
Az állítás az, hogy a közoktatás közjószág. Ennek pedig az a következménye, hogy ingyenes a közoktatás. Ezzel a libertariánusok nem szoktak egyetérteni, én nem vagyok libertariánus, és Európa alapvetően nem libertariánus. Ha jól tudom Malawiban kellett egy kecskét adni a pedagógusnak az iskoláztatásért, és ezt talán a Világbank javasolta, de lehet, hogy rosszul emlékszem.
A közoktatás közjószág volta abból ered, hogy a közoktatás eredménye szétterül a társadalmon. A valódi kérdés az, hogy mikor is szűnik meg a gyermek közjószágnak lenni. Hát abból, amit Orbán elmondott az következne, hogy akkor, amikor elkezd dolgozni, addig nem. Ebből pedig az adódna, hogy a felsőoktatás is közjószág, mint Németországban vagy Franciaországban.
E sorok írója olyan országban él, ahol a felsőoktatás nagyon nem közjószág, és személyes érintettsége okán nem tudja eldönteni azt, hogy mit is gondoljon erről az egészről. Azt azért gondolja, hogy minél kevésbé individualistább egy társadalom, annál inkább kell közjószágnak vélelmezni a felsőoktatást.
Boris Johnson az individualizmus nagy barátja, Orbán Viktor pedig az individualizmus esküdt ellensége. Akkor viszont nem az a különös, hogy közjószágnak tekinti a fiatalokat, hanem éppen az, hogy csak tizenhat-tizennyolc éves korukig tekinti közjószágnak őket.