Remélem senki sem vár tőlem nagyívű tutimondást. Egyszerűen megkerestem azt a cikket, amelyre oly sokan hivatkoznak mostanában. Az Olvasó eldöntheti, hogy mit tett volna Boris Johnson helyében. Ez egy meglehetősen konkrét szituáció.
"És akkor Neil Ferguson azt mondta a tanácsadói értekezleten, hogy félmillióan fognak meghalni Angliában..."
Nem egészen ezt történt. Az Imperial College (huszonharmadik az ARWU világranglistáján, négy darab nem-amerikai egyetem van előtte összesen) koronavírus csoportja (COVID-19 Response Team) ami az Imperial College-on működő WHO Collaborating Centre for Infectious Disease Modelling, MRC Centre for Global Infectious Disease Analysis-re és az Abdul Latif Jameel Institute for Disease and Emergency Analytics munkatársaiból verbuválódott, kiadta a kilences számú tanulmányát (valamennyit meg lehet találni) a járványról "Impact of non-pharmaceutical interventions (NPIs) to reduce COVID-19 mortality and healthcare demand" címmel.
A tanulmánynak harmincegy (31) szerzője van. Az első szerző (ebben a világban az fontos) valóban Neil Ferguson professzor, aki az Abdul Latif Jameel Intézet igazgatója, az utolsó szerző (ebben a világban az szintén fontos) Azra Catherine Ghani professzorasszony járványtudós (nemrég ő nyilatkozott arról, hogy az Egyesült Királyságban húsz-harminc százalékkal emelkedhet a kontaktok száma csúnya gebasz nélkül). A járványügyi statisztika professzora Christl Donnelly és a járványdinamika professzora Steven Riley is külön szerepel, az alfabetikus sorrend után.
A tanulmány tizenharmadik oldalán szerepel a becslés a félmillió halottról. Egészen pontosan azt állították, hogy a modelljük szerint (ez nem egy klasszikus SIR-modell, ez valami multiágens modell, amit brit és amerikai adatokra építettek, és nem állítják, hogy ezen körön kívül érvényes) amennyiben egyáltalán nem lép a kormányzat, semmiféle reakciója sincs a járványra és 2.4 a reprodukciós ráta (azt is meg lehet nézni, hogy milyen inkubációs periódussal számoltak, mire alapozták ezt a feltételezést) akkor várnak 510000 halottat az Egyesült Királyságban. A táblázatból látszik, hogy úgy számoltak, hogy amennyiben időben vezetnek be intézkedéseket (iskolabezárás, személyi karantén, social distancing) akkor ez a szám nagyságrendileg alacsonyabb lesz. Az intézkedések "trigger"-jét az aktuális heti intenzív ágy szám alapján lőtték be (mikor vezetik be a korlátozásokat).
Én értem, hogy a Magyar Újságíró, a Szigorú Kommentelő, az Omnipotenciával Küzdő Helyierő az mind jobban tudja, és már mondja is, hogy ő olvasta, hogy a Ferguson mennyire elszámolta a kergemarhakórt (nézzük meg pontosan, hogy mit és hogyan számolt el, és főleg kicsoda), meg különben is brit tudós, hahaha, de....
Fergusonék a brit kontaktsűrűségre (ami nagyon jellemző lehet, és sokkal magasabb, mint mondjuk a svéd) és persze mérhetetlen mennyiségű adatra fejlesztettek ki modellt, ami korábban aránylag jól működött. Harmincegy ember dolgozott ezen, köztük több érintett terület vezető brit szakembere. Ez van, más meg nem nagyon.