"Az Alex Salmond vezette Skót Nemzeti Párt, miután a függetlenség mellett kampányolva megnyerte 2011-es választásokat, először alakított kormányt Skóciában, majd 2012-ben Salmond megállapodott Cameronnal a függetlenségi népszavazásról, a Westminster pedig elfogadott egy törvényt a referendumról." (mandiner.hu)
1. Alex Salmond 2007-ben alakitott kormanyt eloszor Skociaban. 2011-ben abszolut tobbseget szerzett.
2. A torvenyt a referendumrol nem a Westminster, hanem Holyrood, azaz a skot parlament fogadta el. A brit parlament is megtehette volna, hogy kiirja a referendumot, de nem tette. Konkretan azert nem tette, mert a ket kormany akarata az volt, hogy legyen ez egy "skot ugy". Az 1998-as Skociarol szolo torveny lenyege az, hogy az Egyesult Kiralysag parlamentjenek tovabbra is torvenyhozoi jogkore van Skociaban, de "skot ugyek"-ben lehetoleg atruhazza ezt a jogkort a skot parlamentnek. Ezt szamos alkalommal tette mar meg. Ilyenkor egy un. "Section 30 order"-t adnak ki, ami gyakorlatilag a skot es a brit hatalommegosztas aktualis finomitasat jelenti. Ez tortent a skot referendum eseteben is. Keletkezett egy jogkore a skot parlamentnek, hogy kiirja a referendumot, es a Westminster nem szolt bele abba a reszletekbe.
Nem vagyok ujsagiro. Meg ekezetet sem tudok hasznalni ezen a gepen (velhetoen tudnek, de elkepeszto munka lenne). Van egy elkepzelesem arrol, hogy mi az ujsagiras. Ez itt fent, amit Bako Bea muvelt, nem ujsagiras. Nem, egyaltalan nem akarom bantani, az index.hu-ban, a cink.hu-ban es a 444.hu-ban sem erik el azt a sztenderdet, amelyet mar ujsagirasnak lehet nevezni, es en megis oket olvasom. Azt gondolom, hogy bizonyos moralis kotelmeknek sokkal jobban megfelelnek, mint azok akiket professzionalis ujsagiroknak neveznek (es akik egyebkent szinten aggaszto dolgokat szoktak produkalni szakmailag) es ez nekem most eleg.
Az ujsagiras nem azt jelenti, hogy leforditunk egy cikket a Gizmodobol vagy a Buzzfeedbol. Az ujsagiras nem azt jelenti, hogy kinezunk par adatot a Wikipediabol, es koze irunk par extra szot. Az ujsagiras nem azt jelenti, hogy osszeirkalunk valamit, amit husz masodperc alatt lehet elolvasni, es kb. masfel perc alatt elfelejteni, de legalabb roppant cool csavonak mutat bennunket. Felreertes ne essek, mi fogadtuk el az uj "ujsagiras" szabalyait. Mi fogadtuk el azt, hogy nem kell nagyon muveltnek lennie egy ujsagironak, nem kell nagyon okosnak lennie, nem kell hulyere hajtania magat egy cikkert. Mi fogadtuk el, hogy ujsagiroizu szorpok irjak az online lapokat ujsagirok helyett.
Tudom, hogy egyre oregebb, egyre vaskalaposabb es egyre idegesitobb vagyok.