A huhogók 2006 óta folyamatosan jósolják a varsói gyors érkezését Budapestre, de az állítólagos expressz eddig inkább döcögött felénk. A posztkommunista párt 2006 után ugyan látványosan meggyengült, de a körülményekhez képest nem is rosszul lavírozott abban a romhalmazban, ami a magyar baloldal. Most viszont iszonyatosan felgyorsult a vonat, és míg M. Attila budapesti(?) lakos a vágányon a legújabb bajuszfrizuráján mélázik, bármely pillanatban beérkezhet végre. Vajon szólni-e neki, hogy tényleg jön a vonat, itt az ideje félreállni?
Mesterházy nagy sikere, hogy pár hét leforgása alatt ismét vidéki pártot csinált az MSZP-ből. Míg áprilisban a baloldal többnyire megsemmisült a 10,000 alatti településeken, addig az MSZP most a községekben majdnem másfélszer annyi szavazatot kapott, mint a DK és majdnem háromszor annyit, mint az Együtt-PM. Ezzel szemben a fővárosban és a városokban hajszálnyira sikerült csak megelőznie a DK-t.
Most az akadékoskodók azt mondhatják, hogy jó-jó, de nem a DK-hoz és az Együtt-PM-hez kell mérni a szocialisták eredményét. Ebben van némi igazság, de ez a játszma — az egyetlen olyan választás, ahol nagyjából tét nélkül mérhették magukat egymáshoz a baloldal pártjai — pont erről szólt.
[Ön szerint 2018-ban melyiket választja az MSZP miniszterelnök-jelöltje Mesterházy Attila?]
És itt kiderült, hogy az MSZP egy lufi. Mert persze vicceltem, nem lett vidéki párt a szocikból. Gyakorlatilag nem létezik az MSZP vidéken, csak az egyéb baloldal ott még kevésbé létezik. Ez egy külön elemzés tárgya lehet egyszer, hiszen némi vidéki támogatottság nélkül Magyarországon nem lehet választást nyerni, de most valami másról van szó.
Míg a baloldal a parlamenti választáson 11 megyében és Budapesten előzte meg a Jobbikot, addig az MSZP-nek önsorsrontására hagyva ez pusztán egy megyében, Csongrádban sikerült. Itt egyébként az MSZP a baloldali vetélytársakat is messze lehagyta (ez ezen kívül csak Szabolcs-Szatmár-Beregben sikerült). Mitől lesz Csongrád különleges?
Szegedtől. Szeged népessége Csongrád megye kb. 40%-a, de a megye MSZP-s szavazatainak majdnem kétharmada innen jött. Szeged az egyetlen olyan, megyei jogú város, ahol az MSZP meghaladta a 20%-ot, és nem csak messze lehagyta a az MSZP más városokban elért eredményeit, de a DK-t és az Együtt-PM-t is 14%, illetve 16%-kal előzte meg. Ha Szegedet kivesszük az országos egyenlegből, akkor az MSZP és a DK között nem csak a fővárosban, hanem az összes várost aggregálva is lényegében ugyanannyi szavazatot kapott.
Vélelmezhető, hogy ebben az eredményben jelentős szerepet játszott Botka László népszerűsége és sikeresnek ítélt városvezetése.
Ami ezt még érdekessé teszi, az az, hogy mondjuk Budapesttel ellentétben az egész régió korántsem volt mindig baloldali. 1998-ban a Fidesz az egyik legjobb eredményét érte el Csongrádban, és tarolt mind a megyei listán, mind az egyénikben. Ekkor Szeged három egyéni választókerületében a Fidesz eredményei 55% és 58% között mozogtak.
1998 és 2002 között a fideszes városvezetés azonban meggyesista politikával próbálkozott, és ennek köszönhetően kisiklott a város a Fidesz kezéből. Botka 2002-ben lett polgármester, és Szeged fokozatosan a baloldal egyik bástyájává vált, aminek köszönhetően Csongrád is. Áprilisban a baloldal Budapesten kívül csak három megyében teljesített jobban az országos átlagnál, az egyik Csongrád volt. Ezt 10 éve aligha gondolhatta az ember.
Botka László alapján úgy tűnik, hogy nem kell valakinek okvetlenül népszerűtlennek lennie pusztán azért, mert MSZP-s. Egy sikeres városvezetés és egy húzónév még egy jogosan népszerűtlen szervezetből is tud vonzóbbat csinálni.
Ebből véleményem szerint egy nagyon fontos felismerés következik.
Nem, nem az, hogy Botka Lászlónak kell az MSZP-t vezetnie, bár az is egy kézenfekvő kérdés. Engem az MSZP csak annyiban érdekel, hogy milyen hatással van a magyar baloldalra, és ez a hatás eddig túlnyomó részben negatív volt. Emellett fogalmam sincs, hogy Botka országos szinten tényleg jó politikus lenne-e. Sok jó és/vagy sikeres önkormányzati vezető alkatilag alkalmatlan országos szerepre, mert az önkormányzati szerep részben mást kíván, mint egy országos párt vezetése. Az MSZP-ben nálam jobban ismerik Botkát, majd ők eldöntik, hogy jó-e nekik.
Ami ebből következik, az az, hogy az önkormányzatok megnyerése iszonyatosan fontos a baloldal hosszútávú megerősödéséhez. Az egyetlenegy megyei várost nyerő Botka László* mellett égető szükség van több tucat kompetens polgármesterre országszerte, akik magukkal húzzák a baloldalt. Akik neve azt jelentheti, hogy a lista, amelyhez a nevüket adják, hiteles lehet.
Az elmúlt nyolc év azt is jelzi, hogy a baloldal az országos porondon kevéssé képes arra, hogy a hitelét visszaszerezze. Szeged példájából az derül ki, hogy a helyi szintről lehet építkezni. Nem feltétlenül négy éves távlatban, de hosszútávon.
A baloldal számára ez egyfelől azt jelenti még, hogy kiemelten fontos a jelöltek kiválasztása, mert olyan emberekre van szükség, akik nem csak nyerni tudnak, hanem helyi szinten kompetensen kormányozni is. A többi inkább árt, mint használ.
Nem akarom az önkormányzatokat vagy a leendő Botka Lászlókat csodaszerként beállítani, ez önmagában nyilván nem lesz elegendő egy baloldali győzelemhez, ha egyszer talán sor kerül ilyenre. De az biztos, hogy fontos szerepet játszhatnak az oda vezető nehézkes folyamatban.
Egyúttal azt is jelenti ez a felismerés — és ez szerintem is tragikus — hogy az összefogás bénító és kellemetlen kérdése ősszel ismét megkerülhetetlen lesz. Nekem is egy élmény volt, hogy a külön indulásnak köszönhetően végre egy viszonylag szimpatikus listát választhattam, de sajna azok a 10–15%-os eredmények, amelyeket a baloldal pártjai külön-külön helyenként hozni tudtak, sehol nem lesznek elegendőek polgármesteri pozíciók elnyeréséhez (a megyei listákon ettől még indulhatnak külön).
Biztos nyerhető országos választás önkormányzati megerősödés nélkül is, például ha a Fidesz harakirit követ el vagy amerikai tengerészgyalogosok eltávolítják Orbán Viktort a hatalomból. De az önkormányzatokból indulva talán megérdemelten is lehet. S bár a baloldal korábban inkább a Fideszre hagyatkozott (és persze fordítva), a megszolgált győzelemnek is megvan a bája.
*Tóth József helyzete a főváros 13. kerületében hasonló, de legalább három lényeges különbség van: 1) nem megyei város; 2) a kerület mindig baloldali volt, csak még sokkal inkább az lett; 3) Tóth sikere most nem segített az MSZP-nek, a szocik alig előzték meg a DK-t és a PM-et.