2014. I. 15.
Illés Zoltán környezetvédelmi államtitkár szerint Orbán a népfelség elvének engedelmeskedett atomügyben. A kormányfőnek megvolt minden felhatalmazása arra, hogy megállapodjon az oroszokkal a Paksi Atomerőmű fejlesztéséről és bővítéséről. Illés azért magyarázkodott a sajtónak, mert 2008-ban, még ellenzékből azt nyilatkozta: olyan nagy volumenű beruházásról van szó, hogy kihagyhatatlan lépés egy népszavazás a szerződéskötés előtt. Szerinte ez a nyilatkozata 2009-ben elévült, hiszen akkor fogadta el a Parlament a bővítésről szóló határozatot.
„Én nem támogatom a nukleáris energia hasznosítását, én a megújulókat támogatom” — nyilatkozta. Ha lenne egy időgépe, akkor visszamenne 1969-be, és megakadályozná a paksi atomerőmű megépítését.
Nos, ez a 2008-as nyilatkozat nem vmi egyszeri, hirtelen felindulás volt, hanem egy szép pályaív egyetlen pontocskája. Lássuk az előzményeket! (A teljesség igénye nélkül, csak úgy innen-onnan):
2001. augusztus 3. (Magyar Nemzet):
lllés Zoltán, az Országgyűlés környezetvédelmi bizottságának elnöke: A paksi atomerőmű élethosszabítása műszakilag ugyan megvalósítható, de ennek olyan hatalmas költségei lennének, amelyek gazdaságtalanná teszik az ott termelt villamos energiát. Az atomlobbinak azt az álláspontját is cáfolom, hogy Paks nélkül összeomlana a hazai villamosenergia-rendszer… Nem igaz tehát az az állítás, hogy az atomerőműveket nem lehet a hazai gázturbinás erőművekkel kiváltani.
2001. május 5. (Magyar Nemzet):
Bős-Nagymaros ügye ismétlődne meg, ha az atomlobbi nyomására meghosszabbítanák a paksi reaktorok működéséi engedélyét — vélte Illés Zoltán egy, a témával foglalkozó nemzetközi konferencia... után.
2002. április 27.
Illés Zoltán, az Országgyűlés Környezetvédelmi Bizottságának elnöke:
"Egyáltalán nincs szó arról, hogy újabb erőmű épüljön Pakson, s arról sincsen szó semmilyen hivatalos fórumon, hogy élettartam meghosszabbításra, bővítésre kerüljön sor. Téves az a nézet, mely szerint az atomenergia a reneszánszát éli. Ez egy zsákutca technológia, amelyet háborús célokkal hoztak létre. Összedőlt a Szovjetunió, nincs világellenség, ezért már nincsen szükség azokra az atombombákra, amelyeket százezer számra gyártottak, azaz nincs szükség az atomerőműben előállított nyersanyagra."
2003. május 13. (Népszava):
Illés Zoltán: Csak az a biztonságos atomerőmű, amely nem működik.
2003. augusztus 26. (a paksi üzemzavar után)
Illés Zoltán szerint "nukleáris robbanás soha, de hidrogénrobbanás bekövetkezhet annak alapján, amilyen megoldást az orosz fél javasol"
2006.VI. 9.
Illés Zoltán, a Fidesz környezetvédelmi szakpolitikusa... úgy fogalmazott: a kis és közepes radioaktivitású hulladékok elhelyezése Pakson megoldott, "ezért nem szükséges a bátaapáti atomtemető".
Hangsúlyozta... hogy mérnökök... szerint 2016-ban a paksi atomerőművet be kell zárni... Mint mondta, az Országgyűlés által a közelmúltban elfogadott határozat nem arra ad felhatalmazást a kormánynak, hogy a paksi atomerőmű élettartamát meghosszabbítsák.
2008. I. 6.
Illés Zoltán szerint "a paksi atomerőmű tervezett bővítése olyan fajsúlyos dolog, hogy feltétlenül népszavazásnak kellene róla dönteni..." A Fidesz szakpolitikusa úgy látja, hétezer szélerőmű megépítésével teljes mértékben ki lehetne váltani a paksi erőművet.
"Az atomenergia elfogadottsága Magyarországon fokozatosan csökken, hiába költ nagyon-nagyon sok pénzt egyoldalú propagandára a paksi atomlobbi. A társadalom nagyobbik része ma már környezetkárosító energiatermelési módszernek tartja az atomot. Ugyanolyan kockázat ez, mint a klímaváltozás, a genetikailag módosított növények termesztése, a környezettudatos gazdálkodás hiánya."
"Az atomlobbi és más gazdasági körök... állami pénzből 1000–1500 milliárdért akarják meghosszabbítani a paksi atomerőmű élettartamát, annál is inkább, mert az ilyen adófizetői pénzből finanszírozott állami nagyberuházásból jó sokat lehet lopni. Ez akadályozza igazán a zöldipar térhódítását."
SZVSZ ez az, ami már fokozhatatlan. Abba is hagyom az idézgetést...