Végre vége! Mármint a bajnokságnak, a kupadöntő még hátravan. Az év meglepetés csapata, a Pécs fiestára készül, otthon kell nyernie a már biztos bennmaradó Békéscsaba ellen ahhoz, hogy a végig kézben tartott ezüstérem meglegyen. Ez sikerül is, telt ház és tomboló lelátók előtt. A kiesés elkerülésére halvány esélye volt a Volánnak, de a Csepel legyőzi és ezzel magával rántja a „közlekedésieket”. És hogy mit játszott a bajnok Debrecenben? 1:1 lett, egy, utólag emlékezetes mérkőzésen. A 61. es 63. perc között egy gyors gólváltás (Détári / Zsuppos), rutinos meccsre-járónak már ez is gyanús egy kicsit, de a sportnapilap tudósítása szerint „ a hazaiak végül elérték céljukat és megszerezték a számukra oly fontos egy pontot”. És hogyan emlékezett minderre pl. Esterházy Márton jó húsz évvel később?
“Az 1985/1986-os szezon utolsó fordulójában 1:1-es döntetlennel zárult a Debrecen-Honvéd mérkőzés, s a kiesés elől menekülő hajdúságiak Esterházy emlékei szerint rengeteg pénzt (utóbb kiderült: 600 ezer forintot) fizettek egy pontért, és annyi libamájat, hogy belerohadt a kocsiba. Marci akkor már nem játszott a Honvédban, Sallai azonban igen: Már el is felejtettem ezt a meccset, amikor nem sokkal a rendszerváltás előtt egyszer csak eljöttek értem a rendőrök. Majdnem úgy, mint a Tanú című filmben Pelikán József gátőrért. Ballonkabátos urak ültettek be egy kocsiba azzal, hogy csak kérdezni akarnak néhány dolgot – nyilatkozta utóbb az 55-szörös válogatott hátvéd, Sallai Sándor, akinek a karrierjét saját bevallása szerint derékba törte a bundaügyért kapott eltiltás.”
Az eredmények:
Siófok-MTK 0-0
Tatabánya-Ú. Dózsa 1-0; Kiprich
Haladás- Rába ETO 2-1; Pados, Domján / Szabó O.
Debrecen- Bp. Honvéd 1-1; Zsuppos / Détári
Videoton-FTC 0-0 ZTE- Vasas 2-0; Páli (2)
Pécs- Békéscsaba 4-1; Turi, Róth, Brezniczky, Lőrincz / Szekeres
Csepel-Volán 3-0; Kovács F., Szebegyinszky, Stefanov
A forduló válogatottja: Kutasi-Zsupos, Tóth J. (8), Olajos, Brezniczky-Kincses, Turi, Lőrincz (8)-Kiprich, Horváth I., Páli.
Konyec
A góllövőlista így alakult: 27-Détári, 17-Hannich és Melis, 14-Nagy Imre, 13-Boda, Szeibert és Kiprich, 12-Borostyán, Kovács Ferenc és Turi, 10-Dajka, Nagy József, Páli és Plotár.
Az év játékosa Róth Antal, 1984 után másodszor.
„Rocsó”: vidéki hátvéd létére 7 év alatt kétszer az év játékosa
A heti feladvány – egyben az utolsó magyar játékos, hiszen a VB jegyében májusban már külföldi focistákat kell kitalálni – tárgyévünkben valósággal berobbant az élvonalba, hogy aztán szinte ugyanazzal a lendülettel „ki is robbanjon”, bár összességében majd’ egy évtizedet játszott az NB1-ben. Ebben a „kirobbanásban” nagy szerepe volt egy későbbi csapattársának is, aki miatt egy ízben majdnem kitört egy, akkoriban teljességgel szokatlan futball háború az egyik vidéki városban. Hősünk végül kupagyőztes (csakúgy mint az egyik rokona), bajnoki érmei vannak (csakúgy mint rokonának) és felölthette azt a bizonyos meggypirost is (csakúgy mint rokona).
Az UEFA végrehajtó bizottsága úgy döntött, hogy egyelőre nem engedi vissza az angol klubokat a kupákba.
A Mundial-sorozatban a negyedik VB-jére készülő Zmuda van soron, aki megelőzheti (és meg is előzi) Uwe Seelert, és ezzel a legtöbb világbajnoki mérkőzést játszó játékos lesz (azóta is csak Matthaus és Maldini előzte meg). Az ekkor már az olasz B ligás Cremonese-ben játszó klasszis tervei között szerepelt egy ötödik VB is, de erre több okból sem került sor.
Kiderült, hogy a Serie A izgalmait még lehet fokozni, mert ami az NSZK-ban történt, az nem mindennapi. Az utolsó fordulóban a szinte végig vezető Bremen-nek elég lett volna 1 pont, ehelyett kikapott a Stuttgart-tól, eközben a Bayern 6-0-ra nyert, és kezdődhetett a bajor ünneplés.
Franciaországban 50 év után lett megint párizsi bajnok, Olaszországban pedig a Juventus megnyerte a már-már elveszettnek hitt scudetto-t.
Itthon a magyar kupa is elkelt, egy dögletesen unalmas meccsen, 120 perc kínszenvedés után kiderült, az FTC nem játszik nemzetközi kupameccset (ez 1984 óta így van és 1989-ig így is maradt).
A nemzetközi kupákban a döntők jönnek, mi itthon csak ámultunk-bámultunk a Kijev játékán, de szerintem még mindig csak kevesen érzékelték a veszélyt.
KEK
Dinamo Kijev-Atlético Madrid 3:0
Dinamo Kijev: Csanov - Baltacsa, (Bal), Besszonov, Kuznyecov, Gyemjanyenko-Rácz, Jakovenko, Jaremcsuk, Zavarov (Jevtusenko)-Belanov, Blohin Edző: Valerij Lobanovszkij
Atlético: Fillol - Tomás, Arteche, Ruiz, Villaverde-Prieto, Ramos, Marina, Landaburu, (Setien)-Cabrera, Da Silva Edző: Luis Aragones
UEFA kupa
Real Madrid-1. FC Köln 5:1 (2:1)
Real Madrid: Agustin - Salguero, Solana, Camacho, Martin Vazquez (Santillana)-Míchel, Juanito, Gordillo-Butragueño, Sanchez, Valdano. Edző: Luis Arbelo
1. FC Köln: Schumacher - Geils, Gielchen, Steiner, Prestin-Geilenkirchen, Hönerbach, Uwe Bein, (Hässler), Janssen-Littbarski (Dickel), Klaus Allofs Edző: Georg Kessler
Gólszerzők: Valdano (2), Gordillo, Santillana, Sanchez / K. Allofs
A TV heti sportműsora:
Debrecen-Leipzig, női kézilabda EHF kupa döntő
Vasas-FTC MNK döntő.
A bajnokságnak tehát vége. Minden lement, befejeződött ami a Mundial előtt még hátra volt. Néhány hét és legjobbjaink pályára léphetnek Irapuatoban...