A Fidesz már 2006-ban is és most is azt képviseli, hogy erős jogosítványokkal rendelkező Költségvetési Tanács legyen, melynek nincs bürokráciája – fejtette ki Navracsics Tibor miniszterelnök-helyettes, közigazgatási és igazságügyi miniszter hétfőn a Magyar Televízió Ma reggel című műsorában.
Ezt tanúsíthatom. A Fidesz valóban már 2006-ban is olyan Költségvetési Tanácsot szeretett volna, amelyik szakapparátus nélkül megállapítja egy költségvetésről, hogy átlátható, valódi és hiteles, a véleményét kötelező elküldeni a Köztársasági Elnöknek, és így a költségvetési politika fegyelmezettsége, megalapozottsága átláthatóvá és ellenőrizhetővé válik.
Képzeljük el, hogy három kiváló képességű makroközgazdász költségvetési szakember elé leteszik a több száz (ezer fölötti) oldalas költségvetési törvénytervezetet mellékletekkel, plusz a minisztériumi háttérszámításokat, plusz a több száz kormánypárti és ellenzéki módosítót. Ezek a jóemberek - akik hangsúlyozottan csak a munka szépségéért és nem fizetésért dolgoznak, feladják a jól fizető állásukat és elmennek rabszolgának a parlamenti szavazógép mellé, képletesen persze, mert valójában otthon dolgoznának a saját íróasztaluk mögött, néha találkoznak valamelyikőjük lakásán – szóval a tanács tagjai elolvassák az egész anyagot, saját modelleket készítenek, adatsorokat szereznek be, szcenáriókat dolgoznak ki és értékelnek, összevetik az eredményeket és végül összefoglalják a Köztársasági Elnök számára is érthető formában (piros vagy zöld lámpa), amit Schmit Pál titkára unokahúgának félvak ebe olvasatlanul megrág és lepisál.
Járai szerint "nincs szükség külön apparátusra a tanács körül, mivel a Nemzeti Bankban és az Állami Számvevőszéknél is elemzik a költségvetést. A jövőben ezekre is támaszkodhatnak a KT küldöttei." Mint tudjuk (bár Járai hátha nem), az ÁSZ elnökének már most is kötelessége véleményezni a parlament előtt a költségvetést, az MNB elnökét meg már most sem hívják meg sehová, ahol elmondhatná a véleményét a gazdaságpolitikáról, ennélfogva Járai elképzelése szerint a KT feladata abból állna, hogy felolvassa az ÁSZ és az MNB véleményét. Ehhez minek Tanács? Ehhez elég Nika György is.
Navracsics Tibor államigazgatási ideálja az erős jogosítványokkal rendelkező inkompetens hivatal, ő tudja, miért. Ez már biztos a reform.
A Fideszt ismerve teljesen világos, hogy ha itt erős jogosítványokkal rendelkező költségvetési tanács lesz, akkor az Orbánhoz az utolsó töltényig lojális mamelukokból fog állni legalább kétharmad arányban, de inkább teljes egészében. A Tanács hitelességét szerintük az fogja megalapozni, hogy vakon egyetértenek a költségvetés céljaival, és ellenőrzés nélkül elhiszik a matolcsysta számtan- és mértantagadó közgazdasági iskola dogmáit.
A Fidesz javaslata szerint a Tanács három tagból állna, az ÁSZ elnökéből, az MNB elnökéből és a Köztársasági Elnök által felkért kiemelkedő tudású elméleti közgazdászból (egyetemi tanár, illetőleg a közgazdaságtudomány doktora). Mivel a Nemzeti Bankot még nem sikerült bevenni, ezért tét nélkül megjósolhatjuk, hogy a kiemelkedő tudású elméleti közgazdász egyetemi tanár, illetőleg a közgazdaságtudomány doktora valamelyik közismert Fidesz-káder lesz a 29 hitvalló közgazdász közül. Hogy ne kelljen keresgélni, idemásolom a névsort: Járai Zsigmond, Szász Károly, Adamecz Péter, Arnold Mihály, Soós Lőrinc, Deák Klára, Pakucs János, Rózsás-Adela-Isabella, Novoszáth Péter, Csizmadia Norbert, Szapáry György, Auth Henrik, Mellár Tamás, Náray-Szabó Gábor, Bánki Frigyes, Faggyas Sándor, Nagy Viktória, Rózsás Tamás, Kovács Antal Ferenc, Botos Balázs, Bod Péter Ákos, Heim Péter, Gazsó L. Ferenc, Töröcskei István, Harczi Marianna, Csordás László, Sebestyén Tibor, Subai József, Horváth Zoltán. Én a magam részéről Rózsás-Adela-Isabella fotográfust javaslom, annyira mindegy.
Mit tehet ebben a helyzetben az MNB elnöke?
1. Jogkövető állami hivatalnokként részt vesz a Tanács ülésein, minden alkalommal közli, hogy nem áll módjában véleményt nyilvánítani, a szavazásokon tartózkodik, a Tanács pedig gyakorolt ajnározókórusként megdicséri a kormányt és a kormánypártokat a költségvetés átláthatóságáért, valódiságáért és hitelességéért.
2. Nem vesz részt a Tanács munkájában, ezért a Köztársasági Elnök a jegybanktörvény 49. § (10) bekezdése alapján felmenti, és jöhet Járai.
3. Átveszi az MNB-hez a Költségvetési Tanács szakapparátusát, hogy elvégezzék a költségvetés részletes értékelését, ezért Járai felügyelő bizottsági elnök feljelenti a gazdálkodási fegyelem megsértéséért, a többit lásd a második pontnál.
Valójában nincs sok értelme ennek a szánalmas színjátéknak. Az elkötelezett Fidesz-szavazókat a kormány mellett rendszeresen kiálló kormányon kívüli, de a végtelenségig lojális kör (Járai, Heim, Szász, Kovács Árpád, Mellár, Csányi, ismeretlen CBA-szóvivő stb.) is meggyőzi, a többieket pedig ez a majomparádé sem fogja.
De legalább nem kerül pénzbe.