Mára egyértelművé vált, hogy az Orbán-kormány képtelen teljesíteni az idénre és a jövőre vállalt hiánycéljait a Vincentblog segítsége nélkül. Mi mindig a szívünkön viseltük a Nemzeti Együttműködés Rendszerét, ezért most néhány kreatív könyvelési tanáccsal szeretnénk segíteni a nemzetgazgatási miniszter úr munkáját.
- Ahogy arra magatoktól is rájöttetek, találni kell néhány jelentős hibát az idei tervezésben. Ezt a számviteli szakirodalom olyan „csontváznak” hívja, ami a szekrényben búvik. A hiba feltárására és számszerűsítésére szánjatok legalább annyi időt, hogy a kijavítására az idén már semmkiképp ne legyen idő. Ha esetleg nem találtatok ilyet, az ne tartson vissza annak előre bejelentésében, hogy vannak ilyenek, majd sumákoljátok el az egészet.
- Feltétlenül a saját parlamenti többségetek által lezárt zárszámadási törvény után fedezzetek fel további jelentős hibákat a tavalyi hiányban. Ez semmiképp nem fogja megkérdőjelezni a pénzügyminisztérium, a számvevőszék és a parlament épelméjűségét a befektetők szemében. Vagy ha igen, kit érdekel? Csak a kazinbarcikai választók meggyőzése számít, semmi más. Természetesen ez esetben is először bejelentjük a hibát, Brüsszelben is, és csak aztán kezdjük el keresni.
- Ha Brüsszelben nagyon firtatják a hiány módosításának okát, hivatkozzatok a kommunisták általános jellemgyengeségére, az őszödi beszédre, végszükség esetén Budai Gyulára, aki bárkiről bármikor bármit kijelent. Ha ez nem győzné meg őket, nincs mese: vissza kell nyitni a tavalyi évet és bekönyvelni néhány nagyobb tételt.
- A visszamenőleges hatályú adótörvény-módosítások országában nem eretnek ötlet visszamenőlegesen módosítani a számviteli törvényt sem. Itt van például a decemberi bér, amit a közszférában jellemzően decemberben fizetnek ki, mégis januárra számolnak el. Ha módosítjátok a szabályt, egyhavi teljes bérköltséget vissza lehet könyvelni tavalyra, teljesen legálisan, ha értitek, mire gondolok legális alatt.
- Ez esetleg nem lesz elég a nagyívű konszolidációs és adócsökkentési elképzelések fedezetére. A történelem során, főleg forradalmi korokban gyakran módosították már a naptárat, aminek a helyességét később az utókor is igazolta. Semmi elméleti akadálya nincs annak, hogy 2009 rendhagyó módon 13 hónapból álljon, 2010 pedig 11 hónapból. Miért is ne kezdődhetne 2010 – kivételesen – február 1-jén. Hopp, nem jó! Januárban többlete volt a költségvetésnek, viszont februárban több mint 380 milliárd volt a hiány. Hát legyen úgy, hogy az idén kivételesen február is 2009-re esik. Január és március meg 2010-re. Ki merne ellentmondani egy ilyen mély strukturális reformnak, amit ráadásul az emberek áprilisban elsöprő többséggel megszavaztak?
- De ne álljunk meg itt! Ne szűkítsük le a megoldások keresését az ország határain belülre! Mondom, mit kell csinálni: két emberünk bepattan egy szlovák rendszámú kocsiba — ismerünk valakit, akinek van ilyen? — és még ma éjjel kiviharzik Pozsonyba a Štefanovičova 5. szám alá, ott van a pénzügyminisztérium. Ezeket a kincstári kivonatokat kell becsempészni a pénzügyminiszter fiókjába. Embereink a Magyar Államkincstár feliratot pedánsan áthúzták, és odaírták mellé, hogy Státna Pokladnica, — kézzel ugyan, de teljesen olyan, mint az igazi. Másnap Matolcsy felhívja a minisztert, hogy Dober dan, Pan Mikloš, nézzen már bele a fiókjába, és könyvelje le gyorsan, amit ott talál, amíg észre nem veszi Brüsszel, hogy csalni akartak.
Kizárt, hogy be ne jöjjön, '98-ban is működött az Apeh-hel.