Jövő csütörtökön délelőtt (magyar idő szerint kora reggel) adják át az indiai Hyderabadban a 2010-es Fields Medalt, a matematika Nobel- és/vagy Oscar-díját.
A blogoszféra tippjei :
Ngo Bao Chau (Vietnam) 38 éves (a Fields-érem korhatára 40 év, négyen kapják meg a négy évenként megrendezésre kerülő Nemzetközi Matematikai Kongresszuson). A Langland-féle fundamentális lemma bizonyítása miatt esélyes. Jelenleg Princetonban dolgozik.
Cedric Villani (Franciaország) 37 éves, az optimális transzportelméletben elért eredményei miatt tippelnek rá. Témavezetője Pierre Louis-Lions Fields-érmes (az ő témavezetője Haim Brezis, akinek a témavezetője Gustave Choquet, akinek a témavezetője Arnaud Denjoy, akinek a témavezetője René-Louis Baire, aki még 1899-ben bizonyitotta be a Baire-kategóriatételt, azaz Villani valóban az analízis nagy francia iskolájához tartozik.)
Ben Green (Nagy-Britannia) 33 éves. A már Fields-érmes Terry Taóval közösen fantasztikus eredményeket ért el. Ő volt a társszerzője a prímszámok között tetszőlegesen hosszú számtani sorozatot megtaláló tételnek is. Az ő témavezetője is Fields-érmes, Timothy Gowers.
Artur Avila (Brazília) 31 éves. Ő lenne az első dél-amerikai Fields-érmes. Korábban aranyérmet szerzett Brazíliának a diákolimpián, a Yoccoz-féle dinamikus rendszeriskola képviselője. Yoccoz szintén Fields-érmes, francia, aki Brazíliában tölthette le katonai szolgálatát.
Jacob Lurie (USA) 33 éves. Érdekes módon ő is olimpiai bajnok, és igazi whiz kid a Harvardon. A Higher Topos Theory című, majd' ezer oldalas könyve miatt gondolják, hogy megnyerheti a Fields-érmet.
Manjul Bhargava (Kanada) 36 éves. A Fermat-tételt bizonyitó Andrew Wiles tanítványa. Számelmélettel foglalkozik. A másik, indiai származású elvileg esélyes számelmélész a huszonkilenc éves Akshay Venkatesh, aki 12 éves korában nyert érmet Ausztráliának a matematikai ÉS a fizikai diákolimpián. Mindketten Sastra Ramanujan-díjasok. A tavalyi Sastra Ramanujan-díjas kölni Kathrin Bringmann nevét is olvastam valamelyik blogban. A számelmélészeknél soha sem lehet tudni, talán Mark Kisin is esélyes lehet a Harvardról.
Nő amúgy még soha sem kapott Fields érmet, de az egyik blogban megemlitették Maryam Mirzakhani, iráni származású amerikai matematikus nevét is. A Nevanlinna díj (a számítógéptudomány Fields-érme) első nő díjazottja az izraeli Irit Dinur lehet.
Csütörtökön UPDATE.