Tegnap elfogadták azt a fideszes költségvetés-módosítást, amelynek alapján a Nemzeti Közlekedési Hatóságtól 9,3 milliárd forint saját bevételt, a Magyar Energia Hivataltól 1,1 milliárdot, a Szabadalmi Hivataltól 319 millió forintot, a PSZÁF-től pedig 5 milliárd forintot vonnak el.
A napi.hu interpretációja szerint ezzel az Orbán-kormány egy hónap alatt 55 milliárd forintot fogott a költségvetésen, vagyis a kormány csendes költségvetési kiigazításba kezdett.
Tényleg?
A Nemzeti Költségvetési Hatóság minden évben köteles befizetni a saját bevételeinek egy részét a központi költségvetésbe. Ez egy olyan tétel, amivel a költségvetés tervezésekor eleve számoltak. Ha emlékszünk, a Magyar Energiahivatal volt az a pénzeszsák, amelyikből az előző kormány a szociális krízisalapját feltöltötte, így ennek a bevételeit is figyelembe vették a költségvetés készítésekor. A PSZÁF-tól elvont bevétel pedig gyaníthatóan a bankok befizetéseiből és a bírságokból az elmúlt évek alatt képződött tartalék lehet.
Ezek mind olyan tételek, amelyeket a 2010-es költségvetés elkészítésekor már figyelembe vettek a bevételi oldalon, és - esetleg a PSZÁF tartalékát leszámítva - a kiadási oldalon is.
A törvényjavaslat gyakorlatilag csak átrendezett pénzeket olyan helyekre, ahonnan el lehet költeni vagy az eredeti célokra, vagy újabbakra, mint például az árvízkárosultak támogatására, a nemzeti eszközalap felállítására vagy a MÁV feltőkésítésére.
Ha ezt az összeget a kormány nem akarná elkölteni, otthagyta volna annál a szervénél, amelyiknél keletkezett, hiszen a saját költségvetésükön belül úgy sem tudnák elkölteni. Egyetlen oka lehetett annak, hogy ezeket a bevételeket elvonta, hogy ő maga akarja elkölteni.
Ennyit a csendes 55 milliárdos kiigazításról.