Már megint nem választás lesz itt, hanem népítélet. Kb. olyan, mint '94-ben: akik elmennek, azért mennek el, hogy kifejezzék, mennyire pocsék volt ez a nyolc év kormányzat — és büntetni akarnak azért, hogy félidőben hagyták magukat egy személycserével megmajmolni.
No persze, nem mindenki akar büntetni, csak azok, akik (legalább tudat alatt) beismerik, hogy bizony, megmajmolták őket. Akik nem, azok továbbra is állítják, hogy a kormány mindent a lehető legjobban csinált, és a szoci képviselők hősök, amiért a kormány mögé álltak. Ezek az emberek azt mondják, hogy még mindig Gyurcsány lenne a legjobb miniszterelnöke ennek az országnak, és keserű kényszernek, taktikai lépésnek fogadják el, hogy most hivatalosan nem ő a követendő vezér. A választás után azokat fogják okolni, akixeretett vezérüket háttérbe szorították, és meg is lesz rá az okuk: lám, amikor ő volt jelölt, nyertünk, mihelyst leváltották, vesztünk.
Ezek az emberek soha, a kormány egyetlen döntésénél sem kérdezték meg magukat, hogy jó volt-e az. Egyszer sem gondolkodtak el azon, hogy használt-e vagy ártott, elérte-e a deklarált célt, vagy éppen ellenkező volt-e a hatása. Gondolatmenetük tiszta és világos:
1. Ők okosak és bölcsek.
2. Ők Gyurcsányt választották.
3. Tehát Gyurcsány a legjobb lehetséges vezető.
4. A legjobb vezetőnek minden döntése a lehető legjobb.
Nagy többségük hetvenen felüli. Ha a szocik nam váltanak, nem fordulnak nyíltan szembe azzal, amit ebben a nyolc évben elkövettek — és azokkal, akik ebben részt vettek vagy ehhez asszisztáltak — nem jön hozzájuk utánpótlás, mert ez a rajongás demokratikus szervezetben nem versenyképes. Aki rajongani akar, annak ott van Orbán Viktor, akinek teljes stratégiája, szerves egységbe forrt gesztusrendszere, teljes, az ő kiszolgálására felépített szervezete ezt az egy célt szolgálja: hogy rajonghassanak érte. A szoci rajongók ki fognak halni. Ezzel a szervezeti kultúrával és tagsággal a pártnak még úgy három választása lehet: utána az 5 % alá süllyed.
Ha ezt nem akarja, ki kell mondania, hogy baj volt. Hogy baj van.
Azzal van a baj, hogy a fogyasztást támogatták a fogyasztók helyett.
Azzal van a baj, hogy a bankokat támogatták a rászorulók helyett.
Azzal van baj, hogy mesterségesen magasan tartották a forint árfolyamát, amitől tönkrementek a belföldi termelők és meggazdagodtak a devizahitelesek (pláne, ha még forintbetétjük is volt). Azzal van baj, hogy a kamatkülönbözetre ment el, amit idehaza megtermeltünk.
Azzal van baj, hogy egyetlen nagy rendszert se tudtak megreformálni.
Azzal van baj, hogy történelmi mélypontra süllyesztették mind a köz-, mind
a felsőoktatást.
Azzal van baj, hogy a legkülönbözőbb, általuk favorizált "rendszerekbe"
Azzal van a baj, hogy elvették pénzünket, hogy önmaguk és haverjaik zsebébe tömjék.
Azzal van baj, hogy soha nem ellenőrizték, mennyire hatékonyan költötték el a pénzt azok a haverok, akiknek adták.
Azzal van baj, hogy mindezek után még ránk verték a balhét azt állítva, hogy mi, dolgozók és nyugdíjasok, adó- és járulékfizetők kapunk túl sokat: minket nem bír el a költségvetés.
Azzal van baj, hogy személyes példájukkal nap mint nap megerősítették, hogy aki a törvényeket betartja, az nem érvényesülhet.
Azzal van baj, hogy az adófizetőket újra és újra megterhelték, az adóelkerülőknek új és új kiskapukat nyitottak.
Azzal van a baj, hogy egyvégtében iszonyatosan hangzatos terveket hirdettek meg és hatalmas pénzeket költöttek el ezek reklámozására, aztán sorra nem csinálták meg őket -- ráadásul sorra ki is derült, hogy ezek nem is voltak tervek, csak légvárak, kósza ötletek.
Azzal van a baj, hogy képtelenek összefogni, és a területi képviseleten alapuló rendszereikben a részérdekek mindig felfalják a közös érdeket.
Nomármost amíg nem mondják ki, hogy ez mind baj, amíg nem határozzák el, hogy senki, aki ebben tevékenyen részt vett (senki, aki az őszödi beszéd után valaha is bizalmat szavazott Gyurcsánynak vagy Bajnainak) soha, semmilyen pozíciót nem kaphat, amíg nem válnak a nagytőke pártjából (újra) baloldalivá, addig nem tudok rájuxavazni.
Nincs kire szavazzak...