Úgy tűnik, hogy újra elvetél a vagyonadóztatás Magyarországon. A Fidesz deklarálta, hogy vissza fogja vonni (írjuk nyugodtan a többihez, a vizitdíj, az állami audik és az állami fb-tagok javadalmazásai közé...), és megkezdődött a szocpárt részéről is az illetvézés ("Igen. Illetve...")
A Szomszéd Tehene blog, Magyarország kiemelt adózóinak élőhelye, azonnal anyázós-partraszállós kirohanást intézett Bajnai ügyetlen (de igaz) kiszólása ellen. A Fidesz a szokásos hisztérikus "senki-által-semmire-meg-nem-választott-és-lené-zia-zembe-reket" őrjöngéssel reagált.
Bajnai végül kénytelen volt retirálni. Nem úgy értette.
De úgy értette, csak nem lett volna szabad kimondani.
Felmerült máshol (itt), hogy ingatlanadó helyett vagyonosodási vizsgálatokkal kellene helyreállítani a közteherviselés egyensúlyát.
A vagyonosodási vizsgálat fontos ellenőrzési eszköz, de nem csodaszer. Egyrészt a bizonyítási teher adózóra tétele alkotmányosan aggályos. Másrészt a vagyonosodási vizsgálatok tömeges alkalmazása könnyen válhat politikai fegyverré akár úgy, hogy tényleges politikai elnyomásra használják, akár úgy, hogy politikusok boszorkányüldözést kiáltva megpróbálnak kibújni alóla. Természetesen ez az eszköz is alkalmatlan a strómanokon és az off-shore cégeken keresztül tulajdonolt vagyontárgyak feltárására, titkosszolgálati eszközöket viszont csak nem kellene az adóhivatal kezébe adni.
A dühkitörések csúcsán mindig előjön, hogy "egy élet munkájaként", nagy áldozatok árán megvett lakást milyen igazságtalan megadóztatni. Életünk munkájának gyümölcsként tekinteni a lakásra egy általánosan elterjedt és rettetesen téves életfelfogás, ami anyagi függést, immobilitást, ingatlanpiaci, adózási és jogi kiszolgáltatottságot eredményez. Pedig nem a saját lakás teszi a polgárt, hanem hogy maga rendelkezik az élete felett. (Nem is mondtam, hogy a polgárok tiltakoznak a vagyonadó ellen.)
Lehet hőbörögni, hogy hámámémámegint és a kifogások egy része érvényes is - de nem kérdőjelezi meg az ingatlanadó létjogosultságát. Legfeljebb azt, hogy miért pont most vezessék be.
Ez meg úgy 1996 óta. Miért pont most? Miért pont bármikor? Akkor maradjon a 70%-os jövedelmi adóék, basszuk meg, csak azt nem közteherviselésnek hívják.