1960. február 11. kora hajnalán a Kelet-Berlint és Nyugat-Berlint elválasztó Friedrich Schiller híd nyugati oldalán egy acélkék Cadillac Coup de Ville személygépkocsi parkolt, benne Levitt követségi titkár illetve a CIA-s Holmes ezredes ült, és az amerikai hadsereg egykori tábornoka John T. Addsley korábbi nevén Jevgenyij Petrovics Karpov ezredes, a Szovjetunió hőse, akit éppen fél évvel azelőtt ítélt életfogytiglani börtönre kémkedésért a washingtoni szövetségi bíróság. A Friderich Schiller híd keleti oldalán egy fekete Csajka személygépkocsi parkolt, benne Trofimov követségi titkár illetve a KGB-s Sesztakov ezredes ült, és Lukács György filozófus, aki 1956 november negyedikén délelőtt tíztől este hatig volt Magyarország miniszterelnöke, akit 1958-ban halálra ítélt a Magyar Népköztársaság Legfelső Bírósága.
Ki ez a Sartre, Aczél elvtárs? - kérdezte Kádár János a művelődési miniszter első helyettesét. Francia kommunista elvtárs - válaszolt Aczél. Akkor minek szarakodik velünk Sartre elvtárs? -csattant fel Kádár. Filozófus - válaszolta rezignáltan Aczél. Majd maga beszél Münnich elvtárssal Aczél elvtárs, mert nekem elegem van abból, hogy, egy nyomorult akasztást nem lehet végigcsinálni ebben az országban, anélkül, hogy bele ne pofázzon valaki, legyen akkor életfogyt, Aczél elvtárs? Legyen életfogyt, Kádár elvtárs.
A miniszterelnök behívta Perényi őrnagyot a miniszterelnöki irodába. Ez vigye el Bécsbe Schelman professzornak - Kuhnen Strasse 19, rá van írva a csomag hátuljára, kérem vigyázzon rá, két évig dolgoztam rajta, súlyosbító körülmény lesz a peremben - mondta Lukács az őrnagynak, aki három nap múlva átadta Schelman professzornak a csomagot. Lukács főművét, a Visszatérés Spinozához-t ,1957 júniusában adta ki egy nyugatnémet kiadó.
Bélám, a "Forradalom a művészet"-ben úgy volt rossz, ahogy, de ezek a kis szövegek, ezek jók, egyszerűek, de jók, ezeket szeretem, olyanok, mint a csipketea, azt is megszerettem - mondta a gondnoknak Lukács. 1950-ben internálták, azután Inotán lett segédkönyvtáros. Ekkor írta meg az Utóirat a Történelem és Osztálytudathoz című munkáját, amelyben először fejezte ki súlyos kétségeit a marxizmussal szemben.
Menjen csak - mondta Levitt titkár az ezredesnek. Menjen csak - mondta Trofimov titkár a filozófusnak. Karpov és Lukács a híd közepén találkoztak, amint elmentek egymás mellett egy pillanatra megálltak. Mit tudhat ez az öregember- gondolta magában Karpov. Újra fogom olvasni a Tractatus-t- gondolta magában a filozófus.