" ... az informátorok és följelentők között olyan emberek voltak, mint George Orwell (meggyőződésből, önként és ingyen az 1950-es években)...."
Írja Tamás professzor, nem először. George Orwell 1950. január huszonegyedikén meghalt. Egy egész hónapot nem élt az ötvenes években...
1949-ben a már súlyos beteg Orwell egy szanatóriumban készített egy listát "megbízhatatlan" személyekről, amit átadott egy Celia Kirwan nevű nőnek, aki a brit külügy propagandaosztályán dolgozott. Azt azért tudni kell, hogy a külügyminiszter Ernest Bevin volt, aki a Munkáspárt jobboldalához tartozott. A lista kizárólag arra vonatkozott, hogy kivel ne dolgoztasson a propagandaosztály. Olyanok voltak rajta, mint Charlie Chaplin, Michael Foot (a Munkáspárt későbbi vezetője). Michael Redgrave (nagyon híres brit színész, Vanessa Redgrave apja, és Natasha Richardson színésznőnek, Liam Neeson balesetben elhunyt feleségének a nagypapája), E. H. Carr az egyik legnagyobb brit történész és hát volt valami notesz is, amiben azért ott volt Bernard Shaw, Steinbeck, Katherine Hepburn, Orson Welles, de az nem került a propagandaosztályhoz. Nem volt okos dolog, pl. rendesen buzizott is Orwell, miközben a homoszexualitást akkor még büntették Angliában, de azért itt nem arról volt szó, hogy ki ellen nyomozzon a brit titkosszolgálat. Mindegy, a lényeg az, hogy Orwell nem igazán élt az ötvenes években.