Kommentelőnk hívta fel a figyelmem erre a kurzusra.
......................................................
Kortárs politikai ideológiák
Sop110
péntek 10.15-11.45
Hörcher Ferenc
Alt-right, populizmus, forradalmi konzervativizmus
Ebben a félévben egy kortárs ideológiai jelenségcsoporttal fogunk foglalkozni: azzal, amelyik idehaza Orbán Viktort segítette negyedszer hatalomra, az Egyesült Királyságban a Brexit szavazást győzelemre vitte, és az USÁ-ban Trump elnök megválasztásához vezetett.
Módszerünk egyszerű lesz: a Kommentár című, közéleti és kulturális folyóirat 2018/3-4. számát fogjuk olvasni, az ideológiai tartópilléreket keresve.
Tematika
1. Békés Márton: Az új Európa itt születik, Békés Márton: Rendszer és korszak (+ Türelem és elszántság)
2. „Bátran és szabadon” – Beszélgetés Schmidt Máriával
3. Karácsony András: Döntés és hagyomány
4. Lánczi András: A teljesség arcai: a konzervatív keletkezése
5. Frank Füredi: Az európai kulturális háború és a populizmus (+ Czopf Áron: Szekuláris vallásháború – Frank Füredi: A célkeresztben: Magyarország)
6. L. Simon László: Ki viszi a puskát?
7. Egy hiányzó szerző: Szalai Zoltán
(Szalai Zoltán: Az elitképzés jelenéről és jövőjéről, In: Szalai Zoltán (szerk.) Elit, képzés, trendek: Nemzetközi példák és minták a magyar elitképzés megújításához. 412 p. Budapest: Mathias Corvinus Collegium, 2014. pp. 9-13.; Szalai Zoltán „Ahol sírásó van, ott valahol egy hullának is kellett lennie”: Ernst Jünger és Carl Schmitt kapcsolatának margójára, KOMMENTÁR 5-6: pp. 19-29. (2014)
8. A fiatalok: Szilvay, Szánthó, Veszprémy, Czopf
Hörcher egy amerikai diák (nem doktorandusz, diák) dolgozatát adja meg a szakirodalom egyetlen tételeként, a címe: The Rise of the Alt-Right Movement. Nice touch.