A Mandiner lehozott egy Chantal Delsol francia filozófussal készült interjút. Delsol professzor a következőt mondja
" Az „illiberális” demokrácia fogalmát Franciaországban úgy értelmezik, hogy a demokrácia köntösébe bújtatott diktatúrát kívánják vele igazolni. Ami engem illet, inkább úgy tűnik számomra, hogy egy olyan demokrácia kívánalma rejtezik e fogalom mögött, ami határokat szabna a gazdasági és az erkölcsi szabadság terén. Ebben nincsen semmi rendkívüli. A demokrácia nem azt jelenti, hogy mindent elfogadunk a választók kénye-kedve szerint, minden síkon joga van korlátokat kijelölni magának. "
Delsol szempontjából az ötvenes évek Amerikája, Nyugat-Németországa, Franciaországa, sőt Angliája is egyfajta illiberális demokrácia. Legalábbis a mai szemmel nézve.
Ez tulajdonképpen egy legitim álláspont.
Ezekben az országokban máshol voltak a határok, mint most. Nem voltak zárt társadalmak, de a mai értelemben nyílt társadalmak sem. Hadkötelezettség volt, hagyományosabb női szerepeket képviseltek, létezett a családfő intézménye, ha már nem is kényszerítették ki törvények. Erősen korlátozták a szexuális szabadságot, tipikusan tiltották az abortuszt, eseteg a fogamzásgátló szerek forgalmazását is, és ha nem is feltétlenül szankcionálták az elvárt magatartásformáktól való eltérést, de teljesen világossá tették az elvárásokat az iskolában és a polgári életben. Egészen máshogy viszonyultak a kisebbségekhez, mindenfajta kisebbséghez, az állam nyíltan képviselte a többség vélelmezett értékeit.
Delsol, aki bevallottan szinte semmit sem tud a mai Magyarországról, és ezzel nincs egyedül a nyugati intelligens konzervatívok között, úgy képzeli el a mai magyar államot, mint a nyugati ötvenes évek light változatát.
Az Orbán-rezsim leginkább ezt próbálja kommunikálni a Nyugat felé, hogy a magyar illiberális demokrácia semmi más, mint visszatérés Adenauerhez, de Gaulle-hoz, Eisenhowerhez, a klasszikus nyugati értékekhez, ahhoz az ideális békés (?) világhoz, amelyre sokan tekintenek vissza nosztalgiával.
Delsol nem támogatja az állampártiság eszméjét, a state capture-t, az Orbán-klán meggazdagodását, a pártokrácia korrupcióját, a fasiszta rezsimlapok finanszírozását, az imbecillis nemzetikonzultációkat, a Soros-plakátokat, a közmédia elfoglalását. Ő ezt nem akarja észrevenni. Ő csak azt látja, hogy lám Magyarországon védik az európai keresztény értékeket, és persze ezt sem látja igazán, csak Monsieur Lánczi ezt mondta neki a vacsoránál.
Végtelen szomorú ez az egész.