Ukrajna nagyon szegény ország. Per capita GDP-je alacsonyabb, mint Szváziföldé. Jóval alacsonyabb, mint az albánoké.
Ukrajnának van egy Fields-érmese, Vladimir Drinfeld. Drinfeld édesapja a Harkovi Egyetem matematika-tanszékének vezetője volt. Ő maga Moszkvában végzett, de a Szovjetunióban hivatalos politika rangjára emelt antiszemitizmus miatt egyetemi állást legfeljebb Baskíriában kaphatott volna, így visszatért Harkovba. A független Ukrajna akadémikusnak választotta, 1998-ig élt Harkovban, akkor távozott az Egyesült Államokba.
A végtelen csoportok elméletének legendás alakja Rotislav (Slava) Grigorchuk is ukrán. A John von Neumann által definiált amenábilis csoportok elméletének kiemelkedő kutatója, ő konstruálta az első szubexponenciális növekedésű csoportot. Nem ő von Neumann egyetlen ukrán követője, Kate Juschenko (Monod-val ő konstruálta az első végesen generált egyszerű csoportot) és Volodymyr Nekrasevych (ő is konstruált ilyen csoportokat, de a fraktálelméletben is nagymenőnek számít) is ukrán.
Nemrég az ukrán Marina Vyazovska csinálta meg a 8-dimenziós gömbpakolási problémát, ami világszenzációvá vált, majd később négy társszerzővel a 24-dimenziósat is (az egyik társszerző Danylo Radchenko szintén ukrán).
A fenti kiváló matematikusok közül egy sem él már Ukrajnában. A leghíresebb ukrajnai ukrán matematikus talán Yurii Drozd, aki a véges dimenziós algebrák reprezentációelméletének legalapvetőbb eredményét, a tame-wild dichotómiát publikálta.
A tehetséges fiatal ukránok el fogják hagyni Ukrajnát, az oktatási törvénytől függetlenül. A tehetséges ukrajnai magyarok is inkább Eindhovenbe vagy Liverpoolba fognak menni tanulni, mint a beregszászi főiskolára, akkor is, ha esetleg megmarad a magyar nyelvű képzés. Ukrajna rengeteg tehetséges embert tud adni a világnak, de nem fogja tudni megtartani őket. Áthallás van itt kérem, áthallás.