"A Fidesz-KDNP európai rekordot ért el, az európai pártok közül a legnagyobb arányú támogatást érte el. Magyarország ma a legegységesebb nemzet Európában - hangoztatta Orbán Viktor a IX. kerületi Bálna előtti téren, amelyet betöltött az ünneplő szimpatizánsok tömege."
A Fidesz főlényes választási győzelmét vitatni nem lehet, annak ellenére sem, hogy nyilván sokan nem tudunk osztozni jobboldali honfitársaink örömében és egyébként él bennünk az aggály, hogy a győzelem mértékét befolyásolta a demokratikus keretek nyilvánvaló és tudatos gyengítése. Finoman fogalmaztam.
De azon mindig újra el tudok csodálkozni, hogy a Fidesz "soha nem hazudó" vezére (a párt többi politikusáról nem is beszélve) sokszor úgy hazudik nagy nyilvánosság előtt, hogy a sajtó még csak fel sem hívja a figyelmet a nyilvánvaló valótlanságokra. Persze nem várhatunk el sokat egy olyan sajtótól, amely (például) egy interjú során visszakérdezés nélkül képes nyugtázni Vona Gábor következő kijelentését: "A liberalizmusnak az a lényege, hogy minden ugyanolyan értékes, minden egyenlő."
De számok összehasonlítása nem követel még ennyi elmélyedést sem, és a győztes pártok választási eredményei alapján simán összevethetjük Orbán állítását a realitásokkal. Történelmileg nyilvánvalóan nagyon sok választás volt Európában, amikor a győztes párt a Fidesz tegnapi 44,5%-nál sokkal jobb eredményt ért el. Sőt, volt olyan is, amikor még a vesztes is jobban szerepelt ennél!
De még aktuálisan is van több példa jobb eredményre Európában.
Szerbiában a Szerb Progresszív Párt pár hete szerzett 48,4%-ot, ami nem volt elég kétharmadra.
Spanyolországban a legutóbbi, 2012-es választáson a jobboldali Néppárt 44,6%-ot kapott, ami a parlamenti mandátumok 53%-át biztosította a kormányzó pártnak. Ezzel nem hogy nem tudják módosítani az alkotmányt (ahhoz elég lenne egyébként 60% is, ami a felsőházban meg is van a PP-nek), de ha pár miniszter utazik, és még egy néhány képviselő náthásan az ágyat nyomja, akkor a többség is inoghat.
Törökországban a török Orbán Viktort, Recep Tayyip Erdogant 49,8%-kal választották újra, és bár a kétharmados többségre ez sem volt elég (a mandátumok 59%-át kapta), ez nem gátolja Erdogant a demokrácia még alaposabb szétverésében, mint amit eddig itthon a Fidesztől tapasztaltunk. Törökország sok tekintetben is lenyűgöző párhuzamot mutat Magyarországgal, az előbbi dinamikus gazdasági fejlődését leszámítva (ja, és ott még független a Nemzeti Bank).
Bár Oroszországot vicces demokráciának nevezni, a kormány szerint vitathatatlanul az, és ráadásul fennáll a gyanú, hogy a Fidesz demokrácia-felfogása szerint tényleg annak minősül, úgyhogy logikusan bevonható az összehasonlításba: Putyin szavazógépe, az Egységes Oroszország 49,4%-ot szerzett legutóbb, amit viszont egész korrekten 53%-os többségre sikerült lefordítani a Dumában, nem mintha lenne jelentősége.
De még a közvetlen szomszédságban, Szlovákiában is 44,4%-ot szerzett a Fico vezette Smer legutóbb. Ez ugyan mindössze 0,1%-kal marad el a Fidesz tegnapi eredményétől, ám a Fidesz kb. 67%-os mandátumaránya helyett "csak" 55%-os sima többséghez volt elegendő.
Romániában a többpárti "ballib" összeborulás 2012-ben 59%-ra (!) vitte (a mandátumok 69%-a az alsóházban), amely eredmény valóban a szerencsétlen román szomszédaink bámulatos egységét mutatja a korrupt és gátlástan hatalomgyakorlás támogatásában. (Az európai szocialisták szégyene, hogy a PSD-t a nácikkal együttműködő Smerrel együtt nem vágták ki a fenébe, mint ahogy az Európai Néppárt szégyene, hogy a Fideszt megtűri.)
Máltát én sem tartom releváns összehasonlítási alapnak, de a Munkáspárt legutóbbi, 54,8% eredményét még a 2010-es "európai rekorder" Fidesz is megirigyelheti.
A számadatok itt ellenőrizhetők.
A Fidesz 2010-es eredménye tényleg elképesztő volt európai hasonlatban is, de a tegnapi már közel sem az, csak az agyonmódosított választási törvény torzításai voltak képesek a 8%-os (és a határon túli szavazatok nélkül 9%-os) visszaesés ellenére nagyjából konzerválni a Fidesz parlamenti túlsúlyát. Sok európai országban ez az eredmény egy sima parlamenti többséget sem biztosítana.
Ha Orbán Viktor rekordról akar beszélni meg a példátlan nemzeti egységről, akkor talán azt emelhetné ki inkább, hogy az elmúlt 15 évben Magyarországon egyik nagy kormányzó párt sem kapott olyan kevés szavazatot, mint a Fidesz tegnap.
Mindazonáltal az ellenzék gyenge teljesítménye miatt a Fidesz győzelme valóban nagy arányú, és akkor is az lenne, ha Orbán nem azzal kezdi a győzelmi beszédet, hogy ismét hazudik (és persze nem csak ebben). De nagyon rég nem hallottunk őszinte szót a miniszterelnöktől.