Ritkán szoktunk tudományos eredményeket ismertetni a Vincenten, de úgy gondolom, a kérdéses tétel gyakorlati alkalmazhatósága miatt széleskörű érdeklődésre tarthat számot.
.....................................................................................................
Tekintsük a Lázár János nevű közszereplők egyelemű L halmazát, és jelöljük l-lel (egészen kicsi l-lel) az L halmaz egy uniformly random választott elemét. Legyen A={h,m} a lehetséges Fraisse-színezések halmaza, ahol h a haleledelt, m a miniszterelnökségi államtitkárt jelöli.
Takayama és Hiroda vetette fel az alábbi problémát (Journal of Pathetic East European Bastards, 1999 (3) 215-233) : Mely f:L->A funkcionál esetében érhető el a Taylor-féle Public Utility Optimum (PUO)?
Az alábbi szellemes megoldás K.J.Szuhorovtól származik. Alkalmazzuk a Srinivasan-Pczyski féle valuation theorem-et: Minden változó annyit ér, amennyi a mentális kapacitásfüggvényének és a morális varietásalgebra értékelésfunktorának algebrai összege. Tekintettel arra, hogy ez l-re az empírikus eloszlástétel miatt nullának tekinthető, kizárólag az f(l)=h, illetve az f(l)=m esetre koncentrálhatunk. Vegyük észre, hogy az f(l)=m eset kizárható. Valóban, ha Y jelöli a pszichiátriailag problematikus makimajmok halmazát, akkor min E(y), midőn y az Y eleme, majorálja E(l)-et, ahol E a globális preferenciafüggvény. Ennek alapján azt sejthetjük, hogy talán az f(l)=h esetben érhető el a PUO. Ezen sejtésünket könnyen igazolhatjuk számossági megfontolásokkal. Q.E.D
............................................................................................................