Remény és keresztény válasz a válságra címmel Madridban, a Szent Pál Egyetemen adott elő Orbán Viktor.
Kifejtette, hogy a spanyol a magyarhoz hasonlóan szabadságszerető nép, és a keresztény hagyomány iránt elkötelezett embereket egyaránt összekapcsolja "az őrálló felelőssége". Miniszterelnökünknek meggyőződése, hogy immár sokadszor a keresztény értékeken alapuló politika fogja megújítani Európát. Ebből következik, hogy egy keresztény értékrendet képviselő Európa — talán — nem engedte volna meg, hogy az emberek hitelek felvételével feléljék családjaik jövőjét.
Aljakszandr Lukasenka fehérorosz elnök szerint Magyarország és Belarusz jó barát volt, amikor mindkettő szocialista ország volt. Ez a nagyon közeli kapcsolat a rendszerváltással meglazult, de a magyaroknak mostanra végre elegük lett a demokráciából és a piacgazdaságból; kijózanodtak. Orbán Viktort egy nappal megelőzve leszögezte: Egész Európára jellemző, hogy megváltozik az emberek hozzáállása a demokráciához és a piacgazdasághoz.
Giró-Szász András kormányszóvivő szerint "A fehérorosz elnök szavait csak viccként tudjuk értelmezni és viccnek is tekintjük..." — mondta ezt annak a kormánynak a nevében, amely minden újabb államosítással, minden egyes hatósági árral lépten-nyomon, napról napra igazolja, hogy Lukasenka tárgyszerűen igazat mondott. Csak hát kormányunk mostanság a "fölfele nyalni, lefele taposni" taktikájával próbál beilleszkedni az úriemberek klubjába, és valamilyen rejtélyes okból úgy érzi, hogy Fehéroroszország "alattunk" van.
Mivel a spanyol kormányban úriemberek foglalnak helyet (szigorúan beleértve e kategóriába a hölgyeket is), José Blanco fejlesztési miniszter, a spanyol kormány szóvivője nem minősítette viccnek Orbán Viktor állításait. Pedig... az ő "gondolat"menetéből szépen következik, hogy akik csődbe vitték államaikat, nem voltak igazán jó keresztények.
1. Spanyolország hagyományosan igencsak keresztény ország — V. Károly pl. a "legkeresztényebbnek" nevezte. II. Fülöp, Spanyolország királya ezt írta 1565-ben: „Inkább haljak meg ezerszer, semmint vallás dolgában a legkisebb változást engedélyezzem. Mint igaz katolikus király, aki Isten kezétől kapta a hatalmat, minden erőmmel azon leszek, hogy megvédjem a katolikus hitet, amelyet a római apostoli anyaszentegyház vall, letiporjam a szakadárokat, az egyház ellenfeleit és megadjam az inkvizíció Szent Hivatalának mindazt a segítséget, amely az eretnekek megfékezéséhez, megbüntetéséhez szükséges, bárminemű kedvezés, vagy kivételezés nélkül.” Itt működött a híres (vagy inkább hírhedt?) spanyol inkvizíció stb. stb.
2. Az imént idézett II. Fülöp volt az, aki 1557-ben Spanyolországnak megszerezte a világ első hivatalosan államcsődbe került országának kétes dicsőségét — majd 1596-ig további három alkalommal döntötte be az kincstárat. Összesen 15 csődjükkel a spanyolok mindmáig toronymagasan vezetik az államcsődök európai rangsorát.
Lukasenka legalább a tényekkel tisztában volt és igazat mondott. Így például azt, hogy "Magyarországgal... erősíteni fogjuk a kapcsolatainkat. Az ott élő emberek a saját tapasztalataik alapján már jobban megértik Fehéroroszországot is".
Meg bizony.