– A finanszírozás átalakítása nem tűr halasztást, ám ezzel kapcsolatban nem árt tisztázni néhány félreértést. Az államnak nem áll szándékában teljesen kivonulni a felsőoktatásból, józan ésszel elképzelhetetlen, hogy például a tanárképzésben ne nyújtson támogatást. Gondoljunk bele, mi lenne akkor, ha a piac „elfelejtene” testnevelő tanárt vagy biológiatanárt képezni. De továbbmegyek: az egyetemek és főiskolák állami ingatlanokat használnak, ez is egyfajta állami támogatás. A jogászképzésből sem vonult ki az állam, hiszen a jogi karok is ingyenesen használt állami épületben működnek, az önköltséges képzésben jogot hallgatók befizetései után az egyetemnek más területeken működő gazdasági társaságokkal ellentétben – egyébként nagyon helyesen – nem kell adót fizetnie. Mindezek ellenére nem tagadjuk, hogy az önfenntartó felsőoktatás kialakítása a távlati célunk. (Maruzsa Zoltán helyettes államtitkár, Magyar Hírlap)
Maruzsa Zoltán nemrég még középszerű kis történészke volt az ELTE-n, aki időnként eleresztett egy-egy fontos publikációt a rezsim kedvenc havilapjában, a Kommentárban. Most viszont ötletei vannak, sőt, mint írja, roppant határozott. Be akarja vezetni az önfenntartó felsőoktatást, bár nagyvonalúan hozzáteszi: ezentúl is ingyen használhatják az egyetemek az épületeiket. Így működik a kétharmad. Nincs szó önfenntartó futballról, önfenntartó kalapácsvetésről, csak önfenntartó felsőoktatásról. Arról viszont határozottan. A magyar egyetemi vezetők riadtan kussolnak.
Maruzsa Zoltán gazdája, Orbán Viktor egy különösen ihletett pillanatában azt találta mondani, hogy azzal, hogy minimálisra csökkenti a magyar felsőoktatás támogatását, Európa legversenyképesebb egyetemi rendszerét alakítja ki. Még egyszer: azért leszünk versenyképesebbek a nyugati egyetemeknél, mert mi őrült pénzeket veszünk KI a felsőoktatásból, ők meg őrült pénzeket tesznek BELE. A magyar egyetemi vezetők riadtan kussolnak.
Orbán emberei G.Fodor Gábortól Bogár Lászlóig a debilitás különböző, de összességében elég riasztó szintjein fejtik ki nézeteiket közgazdaság-tudományi kérdésekről, de a közgazdászképzés támogatása ezentúl majd abban merül ki, hogy az oktatók ingyen használhatják a folyosókat, és nem veri meg őket az utcán a TEK. A magyar egyetemi vezetők riadtan kussolnak.
Mindenki riadtan kussol. A rektor nem akar bajt az egyetemnek, a professzor szeretné megtartani az állását, a diákvezető megkapja a kis pénzét a Fidesz-irodából, az egyszerű mezei diák pedig miért ne éppen ebbe szarjon bele? Maruzsa teszi a dolgát. Teheti a dolgát. Nem kell félnie semmitől. A Kommentárban pedig egy rezsimkutya már készül a következő feladatra.