Nem akartam megírni ezt a posztot, mert tipikus trolleledel a téma, aztán az események kitartóan jöttek szembe — hát legyen! Ha már a közbeszéd a náci vs. komcsi dichotómiában tapicskol, legyen róla poszt is...
Aki egy kicsit is jártas a netes "vitakultúrában" — legyen az a fórumok, a blogok vagy a hírkommentek világa avagy a kocsmai politizálás — maga is aligha kerülhette el, hogy vagy a náci, vagy komcsi (esetleg mindkettő) jelzőt ki ne érdemelje nézeteiért. Ezzel aztán olyan jól elvannak.
Mintha a kettő egymás alternatívája volna: Aki komcsizik, az náci, aki nácizik, az komcsi. Nem vállalkoznék rá, hogy bármiféleképp mérni próbáljam, melyik a gyakoribb: a nácizás (/fasisztázás) vagy a komcsizás (/bolsizás). Nem is lényeges, ezért aztán hajlamosak is az emberek a kettőt összemosni.
Pedig nem érv semmire. Ezek általában a végső érvelés kvintesszenciái, az érvelést (ha volt) feladó, minősítgető álvitaérvek — biztos jelei annak, hogy vitapartnerünk feladta az ok-okozat, érv-ellenérv technikáját.
A kölcsönös minősítgetéshez hozzátartozik ezeknek a(z egyébként súlyos tartalmú) minősítéseknek a lejáratása is. Mindkét oldalon.
De vajon tényleg létezik-e ez a két oldal?
Az ember szinte már önmagát minősíti, ha valakit lenáciz/lekomcsiz. Standard válaszok vannak rá, le sem kell írni, már tudom, mit olvasok válaszul a következő frissítésnél. Éppen ezért óvatosan kell bánni ezekkel a jelzőkkel, pedig...
...pedig a két (nevezzük így:) áramlat nem egyformán van jelen közéletünkben, mindennapjainkban.
Komcsiveszély vagy náciveszély?
Azt gondolom, a Csurka-Dörner duót nyugodtan nevezhetjük nevén. Esetleg elszöszmötölhetünk azon, hogy nyilas, neonáci, és hogy mit jelent a fasiszta vagy a náci fogalma. Az árnyalatok, az akkurátus definíciók különbségei roppant fontosakká válnak hirtelen, amikor ezt a jelzőt leírjuk/kimondjuk.
A bolsik viszont csak bolsik. Esetleg komcsik.
Mégis, álljunk meg egy pillanatra! A rendszerváltás óta mennyire van jelen a közéletben az előbbi és az utóbbi? Mekkora jelenléte, befolyása van a szélsőjobbnak és eszméinek?
Magyarországon 1990 óta 6 választás volt, ebből kettő olyan, ahol a szélsőjobb és/vagy annak eszméit valló, hirdető párt bejutott a parlamentbe.
A kommunizmust, bolsevizmust hirdető egyszer sem. Magyarországon mégis legalább annyit (és akkor most finom voltam) beszélnek, írnak, publikálnak a komcsiveszélyről, mint a náciveszélyről.
Ki akarja itt a proletárdiktatúra visszaállítását, vagy egy kommunista államberendezkedést? Naugye?!
Egyáltalán: Léteznek-e komcsik Magyarországon?
Akkor most mégis, egyik kutya, másik eb? Mindkét jelző ugyanannak a torz éremnek a két oldala?
A hétvégén Olaszliszkán meneteltek a nácik (fasiszták, nyilasok, whatsoever).
Mutassatok nekem egy pártot, mozgalmat, demonstrációt, ahol Lenint vagy Sztálint éltetik!
Addig amíg a válasz megérkezik, egy grafitti: