2009 végén Chavez venezuelai elnök két hónap alatt hét kisebb magánbankot államosított, nyolc bankvezetőt tartóztatott le és belengette a teljes bankrendszer államosítását. Az államosított kisbankok és vezetőik jellemzően Chavez pártjának támogatói voltak, és a kormánypárton belüli hatalmi harcokba buktak bele. Chavez már korábban is kirohant a bankok ellen, azzal vádolva őket, hogy nem nyújtanak elég hitelt a fejlesztésekhez, és ezzel szándékosan visszafogják Venezuela gazdasági növekedését. Az ezután kirobbant bankválság mélypontján letartóztattak két embert, mert állítólag a Twitteren rémhíreket terjesztettek egyes bankok fizetőképességéről, és ezzel alá akarták ásni a bankrendszer stabilitását. Mire a venezuelai bankválság véget ért, az állam már a bankszektor negyedét államosította.
Blogunk szellemiségétől idegen a felszínes analógiákkal manipuláló hatásvadászat, éppen ezért most bemutatjuk Hugo Chaveznek és Orbán Viktornak a gazdasági berendezkedésről, ezen belül a bankrendszer szerepéről vallott felfogásai közötti érdemi különbségeket.
Venezuela rendelkezik a világ legnagyobb nyersolaj-tartalékával, Magyarország viszont Túró Rudi-nagyhatalom. Venezuela gyakorlatilag bármilyen társadalmi és gazdasági berendezkedést bevezethet, amit csak akar, amit csak valaha is kitaláltak a történelemben vagy az irodalomban, mert amíg tart az olajkincs, az élet egy homokozó. Magyarország úgy homokozó, hogy közben nincs alatta olaj.
Hugo Chavez azt mondta, hogy "Az embereknek meg kell tudniuk, hogy milyenek is a bankárok valójában: közönséges rablók, nyakkendős tolvajok, zsebmetszők és megrögzött kleptomániások". Chavez itt valószínűleg a lopásra utalt, ha jól értjük. Orbán Viktor ezzel szemben azt mondta, hogy "A kormány lezárja a bankárkorszakot. Európát és benne Magyarországot a bankárkorszak tette tönkre, az, hogy az elmúlt 15-20 évben elhitették az emberekkel, következmények nélkül lehet eladósodni, és hogy örökké nyakló nélkül lehet majd olcsó hitelekhez jutni." Ezt Orbán nem sokkal azután mondta, hogy lejárat előtt visszafizette azt a devizahitelét, amit évekkel korábban erőszakkal tukmált rá egy bankár, elhitetve vele, hogy következmények nélkül adósodhat el. A bankárkorszak lezárása utáni időszakot már nagyon várjuk, elképzelésünk szerint a Majmok bolygója: Lázadás akciójelenetei fognak megelevenedni Budapest utcáin.
Hugo Chavez megígérte, hogy egy új szocialista pénzügyi rendszert fog kialakítani, ahol nem a bankárok diktálnak, hanem az állam, és a hitelezésben a termelő gazdaság fejlesztése kap prioritást. Orbán Viktor ezzel szemben azt jelentette ki, hogy Magyarországon munkaalapú gazdaságot alakítanak ki, és az országnak Európa egyik termelési központjává kell válnia. Gyengébbek kedvéért a két felfogás közötti éles különbség a tőkés gazdasági rendszer elvetésében van. Az egyik jobban elveti, mint a másik.
A venezuelai parlament 2010 végén elfogadta pénzügyi szektor reformjáról szóló törvényt, amelyben a bankokat közintézményekké sorolták át, lehetővé téve a könnyű államosításukat.
És hol vagyunk mi még ettől?