A Fidesz hatalomra jutásának első évét a párt által kiválasztott személyek személyre szabott jogalkotással hatalmi helyzetbe hozása, bebetonozása, a jogszabály szerinti akadályok elhárítása, illetve különféle indokolatlan gazdasági és politikai előnyök biztosítása fémjelezte, például kibújás a közteherviselés alól. Lex Haverok című sorozatunkban a második Orbán-kormány első évének személyre szabott törvényeit tekintjük át.
Lex Navracsics
Navracsics Tibor a második Orbán-kormányban a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium vezetője, miniszterelnök-helyettes. A Lex Navracsics az 1949. évi XX. törvény (az 1989-es Alkotmány) T/9 számú módosítása, amellyel a 33. § (2) bekezdésbe beszúrták, hogy "a miniszterelnök a miniszterek közül rendeletben miniszterelnök-helyettest jelöl ki", ezzel a jövőbeli kormányok számára kőbe véstek egy olyan kormányzati struktúrát, amely a Fidesz pillanatnyi személyi-hatalmi viszonyait képezte le. Az előterjesztés érdekessége, hogy az egyik előterjesztő maga Navracsics Tibor volt, így gyakorlatilag a saját pozícióját hozta létre az Alkotmányban.
Lex Baranyay (2010. évi LII. tv. 18. § (3) bekezdés, kihirdetve 2010.06.14.)
Baranyay László a 2010-es kormányváltás előtt a Magyar Nemzeti Bank (MNB) felügyelőbizottságának volt tagja. Erről a pozíciójáról 2010 júniusában lemondott, mert kinevezték a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) elnök-vezérigazgatójává. Az MNB-ről szóló 2001. évi LVIII. törvény összeférhetetlenségi szabályai azonban kizárják, hogy a felügyelő bizottság tagjai a mandátumuk megszűnése utáni hat hónapban vezető tisztséghez jussanak valamely pénzügyi intézményben.
Ezt az összeférhetetlenségi szabályt Baranyay Lászlónál egyedi törvénymódosítással megkerülték. A Matolcsy György és Fónagy János által T/35 számon benyújtott törvényjavaslat 26. §-a első szándékban a Nemzeti Bankról szóló törvényből kívánta törölni azt a szövegrészt, amely szerint a felügyelő bizottsági tagjaira is a monetáris tanácstagok összeférhetetlenségi szabályait kell alkalmazni. A jegybanktörvény módosítását azonban egyeztetésre el kellett volna küldeni az Európai Központi Banknak is, és ekkor be kellett volna ismerni az összeférhetetlenségi szabályok Baranyay László személyére szabott felhígítását.
Ehelyett a Völlner Pál által a T/35/19 számon benyújtott módosító indítvánnyal a vagyontörvényben egyszerűen felülírták a jegybanktörvény összeférhetetlenségi szabályát. A módosító javaslat 11. pontja egy új (3) bekezdést szúrt be az MFB-ről szóló 2001. évi XX. törvény 15. §-ába "(3) Amennyiben az igazgatóság tagja, vagy a vezérigazgató a megválasztása, illetve munkaviszonya létesítését megelőző 6 hónapon belül a Magyar Nemzeti Bank felügyelő bizottságának tagja volt, úgy rá a Magyar Nemzeti Bankról szóló 2001. évi LVIII. törvény 58/B. §-ban hivatkozott 58. § (7) bekezdésében foglaltakat nem kell alkalmazni."
Részletesebben:
Fejcserék
Lex Borkai
A Fidesz 2010. július 8-án nyújtotta be a T/649 számú alkotmánymódosítást, amivel megtiltotta volna a rendvédelmi szervek dolgozóinak, hogy polgármester- vagy képviselő-jelöltek legyenek a szolgálati jogviszonyuk megszűnése után öt évig. Az alkotmánymódosítás a Jobbik a 2010. őszi önkormányzati választásra várt előretörését volt hivatott megakadályozni, a Jobbik ugyanis erős pozíciókat épített ki a rendvédelmi szervekben. A botrány akkor tört ki, amikor a honvédelmi bizottságban a javaslat tárgyalásán kiderült, hogy a szabály nem jó a kormánypárt számára. Ha ugyanis a módosítást megszavazzák, akkor Borkai Zsolt fideszes képviselő, Győr polgármestere nem indulhatott volna újra a választáson, mivel ő 2006-ban még hivatásos katona volt. Borkai ezt látva azonnal szünetet kért, távozott a bizottság üléséről, Lázár János és Kocsis Máté pedig még aznap visszavonta az indítványt, és benyújtottak egy újabbat, amiben a tiltás már csak három évre korlátozódott.
A Fidesz végül ennek megfelelően módosította az 1949. évi XX. törvény (az Alkotmány) 40/B §. (4) bekezdését. Valószínűleg ez volt a legrövidebb idő alatt született Lex a Lex Haverok történetében.
Részletesebben:
Lex Borkai: Személyre szabott alaptörvény
(Folytatjuk.)