Az álbirtok az öncélú szószaporítás (lásd sorozatunk 1. részében) egyik speciális formája. Lényege, hogy valamilyen értelmesnek tűnő fogalomhoz többnyire birtokos szerkezettel hozzáfűzünk valami teljesen fölöslegeset, majd elégedetten hátradőlünk abban a boldog tudatban, hogy sikerült a szaxerűség látszatát keltenünk.
KÖRE
"... ha az összesen legalább 20 százalékos részesedést birtokló kisebbségi tulajdonosok köre nem kéri..."
— írta az Index
a számviteli tv. változásairól. Természetesen szó sincs arról, hogy a nevezett körnek kellene bármit is kérnie — sőt, ilyen kör többnyire nincs is (Arthur királynak volt, a tulajdonosok ilyesmit messze nem mindig alakítanak). Egyszerűen arról van szó, hogy a szerző szerint magyarul a többes szám jele nem a -k, hanem a "-k köre". A szerző ebben téved.
ÖSSZEGE, MÉRTÉKE
"A földvédelmi bírság és annak mértéke:
A kiszabandó földvédelmi bírság összege minimum 10.000,- Ft."
— írja a Földhivatali Portál:
Ne, Kedves Fh.P.! Nem az összege annyi és nem is a mértéke: a bírság lehet legföljebb 10 ezer forint.
Ez a "mértéke" egyébként szinte bármihez csatolható. A Földhivatali Portálnál maradva itt van például a "terület mértéke" és egyéb csacskaságok. Az Info rádió a minap hosszasan értekezett a belvízzel elöntött terület mértékéről és effélékről. Nos, tudjuk, hogy a belvízzel elöntött terület mintegy 50 ezer hektár. No, mennyi akkor a belvízzel elöntött terület mértéke?
TERÜLET, TÉRSÉG
Ez a terület egyébként is a hülyék kedvenc kifejezése. Már a minisztériumokban is területek vannak igazgatóságok helyett... "Heves zivatarok az ország területén" — számol be az OzoneNetwork. Szerintük mindez annak köszönhető, hogy "ciklon frontjai érték el a Kárpát-medence térségét". (Vajon hány frontja annak a szegény ciklonnak?)
Jó ideig azt hittem, ezexerint a derék meteurológusoxerint a "területén" az egy névutó, ami ráadásul elegánsabb, szaxerűbb a magyar nyelv -ban, -ben ragjánál. Nos, a "térsége" világít rá, hogy ez nem így van: ezek a szerkezetek valójában a ragozás tárgyai. Az alapkifejezést meghagyják eredeti állapotában, és az egyébként teljesen funkciótlan álbirtokot ragozzák. De hogy minek?
Összetett álbirtokok
Az Országos Sajtószolgálat azon nagy igyekezetében, hogy rúgjon még egyet Matolcsyn, az alábbiakra vetemedett: "... megnehezíti a betegek gyógyszerhez jutási helyzetét". Gyógyszerhez jutását, mármint. Amint láthatjuk, a kreatív hülyeség tetszőlegesen hosszú karakterláncokat alkothat, ha a szaxerűség látszata a cél. A kritika tárgyához méltó a kritikus...
A szaxerű szakemberek
Az igazi poén az, amikor egyébként hozzértő emberek próbálják magukat nyelvi trükkökkel hozzáértőnek láttatni. A tömegkommunikációban ennek ledurvább példáit a meteorológusok és a sportrovatok szolgáltatják. Előbbiek a nedvest úgy monják, hogy "nagy nedvességtartalmú", a szárazat meg úgy, hogy "alacsony nedvességtartalmú". Az, hogy a bánatba lehet a "nagy" ellentéte az "alacsony" és viszont, még föl se ködlött elmécskéjükben — elvégre nem nyelvészek ők, hanem meteorológusok, vagy miszösz. Egy egy-kétperces időjárásjelentésben két-három ilyen "szak"kifejezést is a fülünkbe öntenek, mi pedig lassacskán irigyelni kezdjük Vazult...
SZÁZALÉKPONT
A nem birtoxerű toldalékok talán legundorítóbbika a százalékpont. A kifejezés angol eredetű; lényege, hogy angolszász nyelvterületen a tizedesvessző helyett pontot használnak, és az egynél kisebb százalékokat nem úgy mondják, hogy "nulla egész...", hanem úgy, hogy "pont...". Derék újságíróink, akik angolul tudnak ugyan, de magyarul és százalékot számítani nem, átvették ezt, ha nem is simán. Használták egy ideig a "bázispont", azaz század százalék helyett (fogalmam sincs, miért kell a század százalék helyett bázispontot mondani), aztán azok néhányan, akik tudják, hogy mi is az, "relatív százalék" értelemben. A relatív százalék fogalmáról azonban újságíróink jó kilenctizede valószínűleg még csak nem is hallott, ezért mára már mindőjük közönségesen a "százalék" helyett mondja, írja. Az, hogy "százalékpontszámításról" nem tanultak az iskolában, egy percig se zavarja őket: nem tanultak ők ott százaléxámítást se...
ADÓTEHER
No, ezt mindközönségesen az adó helyett mondják.