Az Orbán Viktor által ma ismertetett 29 pontos gazdasági akcióterv alapvetően helyes elgondolásokat tartalmaz és örvendetes elfordulást jelez a Fidesz eddigi expanzív-etatista-populista politikájától.
A legnagyobb és legkedvezőbb hatású intézkedéseknek a társasági adócsökkentés és az egykulcsos szja (egykulcsos családi adó? WTF?) tűnnek, feltéve, hogy a bevételkiesést kompenzálni hivatott bankadó átmegy. Ez tűnik az egész elképzelés leggyengébb pontjának.
A Kósa-Szijjártó komikus duó hétvégi mutatványa nyomán az OTP igazgatósági tagjainak személyes vagyona csiribí-csiribá százmilliókkal, Csányi Sándoré (több?) milliárd forinttal csökkent. Au. És a bankadó bevezetése az OTP részvényeinek további zuhanását fogja okozni.
Kérdés, hogy Csányi átérzi-e ebben a formában a kölcsönös felelősségvállalás nemes eszményét?
Az Orbán-csomag ugyanis a bankrendszerrel, ezen belül leginkább az OTP-vel fizettetné ki a költségvetés stabilizálását a fellendülésig hátralévő pár évre. Nem mintha tiltakozna ellene az igazságérzetem, de azért gondoljuk végig a következőket is:
A deviza alapú jelzáloghitelezés megtiltása a jelzáloghitelezés teljes leállását fogja eredményezni. (Hacsak a kormány lovasrohammal rá nem veszi az MNB-t a forintkamatok letörésére, de erről Simor snasszos fizetéscsökkentéséből ítélve vélhetően letettek). A kilakoltatási moratórium miatt a bankrendszernek további értékvesztéseket kell elszámolnia, ami tovább erodálja a banki profitokat, és valószínűleg a bankrendszerrel fogják megfinanszíroztatni a bajba jutott lakáshitelesek megsegítésére felállítandó nemzeti eszközkezelőt is. Vagyis az egyes, a bankrendszert szabályozó intézkedések egymás hatását fogják gyengíteni.
Az állami szektorban tervezett költségcsökkentések ügyében szkeptikus vagyok. Kétlem, hogy százezres nagyságrendben kirúgnának állami alkalmazottakat (14–15% munkanélküliséget produkálva), az autó-, bútor-, és bérstop pedig nem hoz annyit a konyhára, mint amilyen gyorsan demoralizálja az államigazgatásban bevetésre mozgósított, a Fideszhez lojális szakembereket. Ítéljetek el, de én nem hiszek a plebejus állam politikai eszményében!
Az összhatás mégis pozitív. Ez a program eladható a nemzetközi piacoknak, az IMF-nek és a választóknak is. Ha ezt Orbán leegyeztette Csányival, akkor Magyarországnak nagyon jó esélye van a kilábalásra.
Ha nem, akkor látunk még egy pár 29 pontos akciótervet.