Miért van az, hogy ha egy fideszes bepánikol, azonnal kibújik belőle a kommunista?
Miközben Barroso korrekt kioktatást tartott Orbánnak a fegyelmezett költségvetési politikáról, Varga csontgyűjtői - teljesen ütemtelenül - a nyilvánosság elé álltak a felismerésükkel, hogy a költségvetés rosszabb állapotban van, mint gondolták.
Ha jobban belegondolunk, ez a hír valójában a gondolásról szól, és nem az állapotról.
Hagyjuk is a csontgyűjtőket, mert eközben Debrecenben...
Kósa Lajos a Napi Gazdaság mai konferenciáján erejét nem kímélve próbálta bedönteni a forintot. Hogy miért nincs egy ilyen konferencián egy erre a célra kijelölt biztonsági ember, hogy jól szájonvágja a fontoskodó hülyéket?!
Nincs azzal semmi baj, hogy a Fidesz ki akar farolni az évek óta fújt ígéretei mögül. Szerintem ugyan eleve nem is kellett volna ígérgetni, de még most sem késő visszavonulni. Csak az nem mindegy, hogy azt mondják, hogy "Bocs, hazud hülyeséget beszéltünk, ígérjük, mostantól komolyan vesszük magunkat", vagy államcsődről és "bizonyos gazdasági alkotmányossági szabályok átmeneti felfüggesztéséréről" beszélnek.
WTF? Miről? Gazdasági alkotmányossági szabályok felfüggesztéséréről? Mire gondolt ez? Államosításra? Devizabeszolgáltatásra? Békekölcsönre?
És milyen államcsődről beszélt? Ki látja azt még a csontgyűjtőkön kívül? És azt tudták vajon, hogy aki államcsődről beszél, az előbb megkaphatja, mint gondolná? Vajon tudják ezek, mivel szórakoznak, vagy shortolják a forintot?
"A görög példa arra ad lehetőséget, hogy Magyarországot sem hagyják majd elsüllyedni, vagyis ezeknek a lépéseknek az árát le fogja nyelni Európa" — folytatta ez a jó ember sajnálatosan háborítatlanul.
Hihetetlen, hogy akad magyar politikus, aki 2010 júniusában magától, kényszer nélkül egy mondatban említi Görögországot és Magyarországot. Ami a görögöket illeti, ők sokkal durvább megszorításokat fognak most elszenvedni, mint amire Magyarországon szükség volt. Ezt választhatták vagy az államcsődöt, a kiűzetést az euróövezetből, az inflációt, munkanélküliséget és súlyos visszaesést. Szó sem lehetett semmiféle "új gazdaságpolitikáról" vagy az IMF előírásainak figyelmen kívül hagyásáról. A görög csomag egy hajszálon múlott, egyebek között azért, mert a számlát álló — évek óta következetes fiskális fegyelmet tanúsító — országok el akarták kerülni azt a morális kockázatot, amivel Kósa Lajos gyufázik. Épp ellenkezőleg, a görög példa pont arra fogja inteni az EU-t és az IMF-et, hogy hatalmas tockosokat osztogassanak azoknak az országoknak, amelyek nem fogják vissza az állami kiadásokat.
"Azok az országok voltak sikeresek a válságmenedzselésben, akik nem fogadták el a Világbank és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) előírásait". Például kik? Az megvan, hogy az Egyesült Királyság 11,4%-ra duzzasztotta hiányát a gazdasága élénkítése érdekében, és mégis alacsonyabb növekedést produkál 2010 1. negyedévében, mint Magyarország, ami viszont a hiányát csökkentette? Mi lehet Kósa sikerkritériuma?
"Arról sem szabad megfeledkezni, hogy jelentősen csökkenteni kell a vállalkozások adóterheit. Azt a kérdést, hogy miből, értelmetlen feltenni, hiszen pillanatnyilag a túlélés a legfontosabb." Azt a kérdést, hogy miből, kizárólag akkor értelmetlen feltenni, ha a válasz az, hogy semmiből. Márpedig a semmiből azt jelenti, hogy "ez nem fog megtörténni". Úgyhogy melegen ajánlom, hogy tegyék csak fel nyugodtan a kérdést, hogy miből, és válaszoljanak rá becsületesen: a nyugdíjakból, az állami vállalatok támogatásából vagy az önkormányzatok finanszírozásából?
"A válság közepette a legfontosabb projektek a városközpontok fejlesztése volt, ami teljesen elhibázott elgondolás: kövezünk, emlékhelyeket újítunk fel — ettől szebb a város, de ettől nem lesz jobb a vállalkozások és az ország helyzete". Gratulálunk. A gyógyulás első lépése, hogy szembenézzünk a betegséggel. A Kósa által említett elhibázott elgondolás volt eddig a Fidesz alternatív (növekedés-orientált) gazdaságpolitikájának sarokköve. A fideszes önkormányzatok élen jártak az ilyen típusú — hitelből finanszírozott — beruházásokban. Ezek végül nem lendítették fel a helyi ipart, nem növelték az adóbevételeket, nem teremtettek munkahelyeket, de mostanra adósságválságba sodorták az önkormányzatokat. A fideszes bezzegváros, Debrecen belvárosa is ennek szellemében újult meg.
Úgy hogy mást már nem is lehet tanácsolni Kósa Lajosnak, mint hogy ne foglalkozzon többet gazdaságpolitikával, hanem bicajozzon haza, és építse meg magának a debreceni 1-es metrót, de függőlegesen lefelé!