Navracsics Tibor a Fidesz vezetésének egyik legértelmesebb, legvállalhatóbb tagja, akitől lehetséges kormánytagként sem veri ki az embert a frász. Az általa tett nyilatkozatok többnyire értelmezhetők, megvitathatóak, ellenőrizhetők az általam ismert materiális valóságban.
A hírszerzőnek adott interjúja megéri, hogy közelebbről is megvizsgáljuk azt a valóságot, amit a Fidesz földön járó része maga körül lát. Teszteltük a Fidesz-kormány 2010 prebéta verzióját.
Nem mindegy, hogy az elkövetkező fél év milyen körülmények között telik el, éppen ezért módosítóink a jelen büdzsé javítását szolgálják. Ebben például az ingatlanadó egy olyan bevételi tétel, amellyel a mostani kormány számol, miközben mi már megmondtuk, hogy ha mi kapjuk meg a kormányalakítás lehetőségét, akkor ezt el kívánjuk törölni.
A Fidesz szerint a benyújtott jövő évi költségvetés bevételi oldala túltervezett, kiadási oldala pedig alultervezett. A bevételi kockázata abból adódik, hogy ők (a Fidesz) el fogják törölni az ingatlanadót, a kiadási kockázat pedig abból, hogy ők (a Fidesz) vissza fogják adni az önkormányzatoknak az elvont támogatásokat. Eszerint mindannyian egyetérünk, hogy a jövő évi költségvetés betarthatóságára a legnagyobb kockázatot a Fidesz politikai ígéretei jelentik? Akkor mehetünk is tovább.
Már az ingatlanadó megszüntetése önmagában is adócsökkentés. A környező országok példái is azt mutatták, hogy öt-hat hónapon belül megtérül ez a befektetés, vagyis még a 2010-es pénzügyi évben bejön ennek a fedezete is.
Az ingatlanadó megszüntetése az idei évhez képest nem lesz önmagában adócsökkentés. És ha a Bajnai-kormány a számára a jövő évben rendelkezésre álló három-négy hónapban nem fogja tudni beszedni az ingatlanadót - ahogy arra Navracsics maga is számít -, akkor jövőre sem lesz adócsökkentésnek tekinthető. Az, hogy az adócsökkentés a környező országok példái szerint öt-hat hónapon belül megtérülne, számomra ismeretlen eredetű mítosz. De legalább megvan az az előnye, hogy öt-hat hónap múlva számon lehet kérni a kormányon a hiány csökkenését. Merész.
Húsz éve másfél millió munkahely szűnt meg. Ha ebből egymilliót újra tudnánk teremteni, akkor lenne esélyünk arra, hogy a tartós gazdasági növekedésről gondolkozhassunk. Vagyis mi nem azt mondjuk, hogy tíz év alatt egymillió új munkahelyet teremtünk, hanem azt, hogy ennyit kell teremteni ill. újrateremteni az ország sikere érdekében, ez a gazdaság fellendülésének alapja.
Húsz éve Magyarország épp lefordult a szocialista tervgazdaságról, a KGST-ről, a közveszélyes munkakerülés büntetőjogi tényállásáról és az egypártrendszerről. Ennek a rendszernek ideológiai alapköve volt a teljes foglalkoztatottság (látszatának) fenntartása, bármi áron. Ugyanennek a foglalkoztatási szintnek az elérése ma vagy akár tíz év múlva irreális és irracionális cél, és pont annyira fogja segíteni a gazdasági fellendülést, mint amennyire a tervgazdaságban segítette.
A Fidesz ígérete (pardon: kívánsága) mögött az is áll, hogy egymillióval több munkakeresőt kell teremteni. Nyilvánvaló, ha a kormány a munkaerőpiacnak csak a keresleti oldalát stimulálja, de a kínálatit nem, akkor a költségesen megteremtett új munkahelyeket külföldi munkavállalók fogják betölteni.
Ez a kijelentés pedig nem jelent kevesebbet, mint hogy ki kellene penderíteni a nyugdíjrendszerből, a segélyezési rendszerből és a közszférából ennyi embert a munkaerőpiacra. Akarsz beszélni róla, Tibor?
Amikor mi 2002-ben átadtuk a kormányzást az MSZP-nek és az SZDSZ-nek, akkor ha jól emlékszem, Keller államtitkár úr 210 feljelentést tett. Ezekből egy sem állta meg a helyét. Ha nekünk is adnak a szocialisták 210 lehetőséget, akkor azt gondolom, egálban vagyunk.
Egálban akkor lennének, ha a szocialisták is kineveznék egy volt képviselőjüket legfőbb ügyésznek, aki lecserélné a legfőbb ügyészség, fővárosi főügyészség és a központi nyomozó ügyészség vezetését hozzá lojális ügyészekre. Ezt persze eddig is megtehették volna, de valamiért úgy érzem, jobb ez így nekünk, hogy mégse, bár még jobb lenne, ha a Fidesz sem foglalta volna el az ügyészséget. Mindenesetre Navracsics kívánsága nem fog teljesülni: a Fidesz nem lesz egálban az MSZP-vel, mert erősen lejteni fog neki a pálya.
De ez nem bosszú akar lenni.
Ennél Balsai István markánsabban fogalmazott.
Ennek az egész interjúnak nem volt értelme, ha boszorkányüldözésről beszél.
Hát minek nevezzük, a demokrácia szép ünnepének? Készen vannak a listák, készen vannak az ítéletek ("Nyilvánvaló, hogy Bajnai Gordon miniszterelnök - aki az ügyletnél gazdasági miniszter volt - nem fogja hűtlen kezelés miatt a munkatársait vagy önmagát feljelenteni, mert Joav Blum Cegléd környéki ingatlanjai tekintetében vastagabban fogott a ceruza."), készen van az ügyészség, a többi puszta formalitás.
Rettegek, jön a barna eső, csomagolok. (Jobbikos tréfa 2009-ből)
Ami engem illet, nem hiszem, hogy Balsai koncepciós pereket fog vezényelni.
Kirakatperek lesznek. Ahogy már most is vannak. A Zuschlag-ügy, a Hunvald-ügy már most is kirakatperek, annyiban, hogy ezekben az ügyekben - ls csak ezekben - az ügyészség a minden lényegtelen nyomozati cselekménynél (például, hogy Hunvald álnéven bujkált egy hotelben) kimerítően tájékoztatja a sajtót. A nyomozás és a bírósági eljárás bizonyosan törvényesen zajlik és fog zajlani, és az ítélet is törvényes lesz, de a jobboldal és a médiája - az ügyészség hatékony segítségével - maximálisan kiaknázza az eljárásban rejlő politikai lehetőségeket. És mi ezzel a baj? Semmi, csak mondom.
Visszatérve az eszelősök világából a normálisok közé, folytassuk a Navracsics-interjúval.
Pokorni Zoltán egy már meglévő, vitatott jogi helyzetbe került bele úgy, hogy képviseli a kerületét, amely az emlékművet létesítette, míg Oszkó Péter maga idézte elő ezt a helyzetet. Pokorni Zoltán esetében vitatott jogszabályokról, vitatott hatáskörökről van szó, Oszkó Péter maga sem vitatta, hogy szabályt sértett. Pontosan tudta, hogy jogtalanul cselekszik, mégis megtette.
Szép példa a kettős mérce alkalmazására. Oszkó is egy meglévő vitatott jogi helyzetbe került bele, na és akkor mi van. Nem Oszkó szabálytalan építkezése ássa itt alá a jogállamiságot, azért próbáljunk már egy kicsit disztingválni. Oszkó feje is a célkeresztben van, ha nem ezért, akkor azért. Ha azt hitte, hogy szakértői kormánytag öndefiníciója megvédi a politika beleszállásoktól, akkor tévedett.
Annak idején, 2001-ben nagyon rosszul sült el a főtisztviselői kar létrehozása, politikai motivációt sejtettek mögötte, és ennek megfelelően halálra volt ítélve a kezdeményezés. Olyan átalakítást szeretnénk, ami széles körben elfogadott.
Világos, hogy nem a Fidesz hibája, hogy az emberek félreértették a kezdeményezést, amivel Polt Péter, Járai Zsigmond vagy Szász Károly kinevezése és bebetonozása mögött politikai motivációt sejtettek. Hanem mindenki másé.
A 2010-es Fidesz-kormány prebéta verziója kicsit még instabil, de már mutatja fontosabb feature-öket: gazdasági kényszerűségek tagadása, szómágia, reformok helyett elszámoltatás, kettős beszéd, eszelős bosszúállók és vállaható húzóemberek megfelelő adagolása.
Legközelebb Orbán Viktor őszödi beszédével folytatjuk.