„A szocialisták javasolják, hogy a pénzintézeteknek abszolút összegben kelljen megmondaniuk, hogy a felvett hitel után mekkora összeget kell visszafizetnie az ügyfélnek.” — írják a szocialisták hétfői közleményükben. Mint politikai nyilatkozatukban kifakadnak, „A thm-et, mint fogalmat közérthetően, az összetételére vonatkozó magyarázattal egyetemben kell megismertetni az emberekkel.”
Ne szaladjunk ennyire előre!
Először a szocialista frakcióval kell megismertetni a pénz időértékének fogalmát. Ha ez megvan, akkor maguktól is rájönnek arra, hogy a „felvett hitel után visszafizetendő összeg” fogalma közgazdaságilag értelmetlen és helytelen. Értelmetlen és helytelen információra alapozni egy pénzügyi döntést: a hülyék kiváltsága, erre jogszabályt alkotni a hülyeség trónra emelése.
„Félmegoldás a kamat plafonírozás, mert attól még a thm magas maradhat. Félmegoldás a thm plafonírozás, mert attól még a teljes visszafizetendő összeg magas maradhat” — folytatódik a zseniális közlemény. Akkor nincs más hátra, elvtársak, a futamidőt kell plafonírozni. Vagy a tízes számrendszert, mondjuk nyolc számjegyben.
Mit szépítsem: a thm fogalma, amit egyébként a 41/1997. (III.5.) számú kormányrendelet elég részletesen kifejt, bonyolult. Nem nagyon lehet megúszni anélkül, hogy az ember legalább az osztás és a hatvány fogalmával tisztába ne jöjjön. A szocialisták szentül hiszik, hogy a pénzügyek megértésének van királyi útja, és el lehet magyarázni a thm-et olyan polgároknak, akiknek már a villanyszámlát se lehet.
Ha az ember pénzt akar befektetni, akkor a befektetési szolgáltatónak kötelessége egy egyszerű teszt kitöltetésével meggyőződnie az ügyfél pénzügyi ismereteinek szintjéről, és ehhez igazítania az ügyfél számára kínált befektetési szolgáltatásokat.
A lakossági hitelfelvétel szabályozásának is ebbe az irányba kellene elmozdulnia. Az az ügyfél, aki nem tud megoldani egy hatodik osztályos matekpéldát, az nem kaphat hitelt. Valójában ez az egyetlen mód, amivel a kiszolgáltatott helyzetű, pénzügyi ismeretekkel nem rendelkező rétegeket megvédhetjük — saját döntéseik következményeitől.