„A bérkommunizmus helyett meg kell jutalmazni a húzóembereket, az egyetemi oktatói munka pedig nem nyugdíjas állás.” (Maruzsa Zoltán, felsőoktatásért felelős helyettes-államtitkár, az ELTE egykori adjunktusa, az egykori Tisza István Baráti Társaság elnöke)
A magam részéről azt szorgalmazom, hogy minden felelős pozíciót betöltő ember, ha van ideje és ereje, vállaljon szerepet a magyar futballban képességei és lehetőségei szerint. (Orbán Viktor)
Arról, hogy Maruzsa Klinghammer után Palkovicsot is ki fogja fúrni már írtak mások is, a duális képzésről mondottak alapján valóban elképzelhető, hogy Palkovics távozik.
Mennyire lehetnek elfáradva a magyar felsőoktatásban, hogy már erre sem reagálnak? Akármilyen különösen is hangzik, az egyetemi oktatói munka a nagyvilágban általában nyugdíjas állásnak számít. Magyarországon szokatlanul nagy a felsőoktatásban dolgozó tanárok megterhelése, és feltűnően alacsony a jövedelme. Többen észrevették, hogy a Hende Csaba szeretőjének juttatott szinekúra is sokkal jobban jövedelmezett, mint egy egyetemi tanári állás, nem beszélve az egészen mocskosul alulfizetett adjunktusokéról. Miről beszél Maruzsa?
A magyar felsőoktatás a központi költségvetésből körülbelül félmilliárd dollárt kap, de a teljes felsőoktatási költségvetés valamivel több mint másfél milliárd dollár (ebben benne vannak a klinikai költségvetések). Már többször írtam róla, rengeteg amerikai egyetem van, amelyiknek egymagában magasabb ennél a költségvetése. Most azonban a fayetteville-i University of Arkansas-ról lesz szó, költségvetése egyből félmilliárd dollár, és kevesebb oktatójuk van, mint az ELTE-nek. Pedig Arkansas az egyik legszegényebb állam Amerikában, és csak hárommillió lakosa van.
Az arkansasi törvények miatt az egyetemi tanárok fizetése nyilvános, érdemes megnézni, tanulságos, ahogy a háromszázezer dolláros évi fizetések csak úgy sorjáznak az orvosi karon, és minden tanszéken jóval százezer dollár kellett keresnek a professzorok. Ezzel szemben itt van az arkansasi politikusok fizetési listája. Bizony, az államminiszter kevesebbet keres, mint egy docens. Maruzsa pedig több mint négyszer annyit keres, helyettes-államtitkárként, mint adjunktus korában.
A futballcsapat edzője Bret Bielema keresi persze a legtöbb pénzt az egyetemen, ő a Wisconsin Badgers csapatától került Arkansasba. A Wisconsinnal óriási sikereket ért el, a Razorbacks-szel ilyesmire nem számíthat. Az arkansas-i Vaddisznók csapata egymás után 17-szer kapott ki a Dél-Keleti Ligában, de Bielemával végre győztek (még pedig a sztárcsapatnak számító louisianai Tigriseket verték meg), sőt megnyerték a Texas Kupát az örök rivális Longhorns ellen. Arkansasban az embereket valóban érdekli a futball és majd hetvenezer ember szokott szombatonként kimenni a Reynolds Stadionba. Felcsúton van uszkve ezer néző.
Orbán miniszterelnök az arányokkal nincs tisztában. A futball és a felsőoktatás arányával. A futball és a felsőoktatás fontosságának arányával. Teljesen természetes számára, hogy mindenkinek a futballban kell szerepet vállalnia, mármint minden fontos és befolyásos embernek (főleg, ha fontosak és befolyásosak akarnak maradni). A felsőoktatásnak a Maruzsa is jó lesz, és nyugodtan mondhat vérlázító hülyeséget, ugyan kit érdekel, senki sem fog az utcára vonulni. Próbált volna arról beszélni baromságot Maruzsa, hogyan kell a tizenhatoson belülre lágyan beívelt labdát levenni, akkor azonnal repült volna.