A Fudan Hungary egyetem nem lesz klasszikus értelemben a shanghai Fudan Egyetem magyar kampusza. Ugyanis a kurzusokat Magyarországon kell akkreditáltatni, magyar diplomát fognak kapni a diákok. A Fudan Hungary egyetemnek speciális viszonya lesz a Fudan Egyetemmel, és én, bevallom, nem egészen értem ezt a speciális viszonyt.
A nyilvánosságra hozott adatok alapján az egyetemnek nagyjából 150 millió dollár lesz az éves költségvetése, ami nagyon nagy összegnek tűnik, de nem az. Az én egykori alma materemnek, amelyik top 100-as egyetem a Shanghai ARWU listán (ezen a listán a kínai Fudan éppen a századik) kétmilliárd dollár az éves költségvetése, a bécsi egyetemé nagyjából 650 millió dollár, a Stanfordé olyan 6 milliárd dollár, a CEU budgetja pedig nagyjából 70 millió dollár. Az egészen kicsi, alig pár száz graduate studentet tanító Rockefeller kutatóegyetem kutatási budgetja 225 millió dollár. Ez egy nagyon kicsi egyetem lenne, 5000 diák (3000 alapszakos, 1500 mesterszakos, 500 doktorandusz). 55 full professorral, 60 associate professorral és 117 assistant professorral számolnak, de az assistant professorok (adjunktus) tervezett jövedelme évi 150000 dollár lenne, ami több, mint a Harvard assistant professor átlag. Ez azért nem bizarr dolog, mert négy kiemelt területen (business, orvosi, intelligens járművek, mesterséges intelligencia) lesz ötven professzor az ötvenből, és ezeken a területeken mind sokkal magasabb a jövedelmek az átlagnál. Ez az egyetem fajlagosan jobb lenne, mint a kínai anyaegyetem, ha egyáltalán anyaegyetemnek lehet nevezni a Fudant.
Az állampárti rezsimblog azt írta (a szerző a bécsi tudományegyetem elsőéves hallgatója, tandíj évi nulla dollár, szemben a Fudan Hungary tervezett 8000 dollárjával), hogy végre verseny alakul ki a magyar felsőoktatásban. Ezt nem kommentálnám, mert beperelnek.
Egyáltalán nem világos, hogy miért ér meg a Fudan Hungary 540 milliárd forintot a magyar államnak. Most hagyuk az "úgyis ellopják" szöveget. Nem, ez nem a kínai kommunista párt egyeteme lesz, nem kínai kémközpont, hanem egy nyugati (de még mennyire) egyetem Kelet-Európában. A kínaiaknak nyilván megér évi 10-20 milliárd forintot (ennyi jön ki költségként a bevételek kivonása után, és az sem biztos, hogy nekik kell kifizetni) egy egyetem Európában, ők építhetik meg, a magyarok meg kifizetik. Hogy majd lesz magyar egyetem a legjobb ötszázban? Akár a legjobb háromszázba is bekerülhetnek bizonyos listákon, de ez valóban megér félbillió forintot? Sokkal olcsóbban be lehetne juttatni (gyakorlatilag ingyen) egy magyar egyetemet a legjobb háromszáz környékére, ezt sokan kiszámolták már, formálisan egyesíteni kellene néhány budapesti egyetemet és csókolom. Ha mondjuk háromszor-négyszer ekkora lenne a Fudan Hungary, ugyanezekkel a fajlagos mutatókkal, akkor Európa egyik legmenőbb egyeteme lenne, de 55 professzor, akár negyedmillió dolláros fizetéssel, kevés a legjobb kétszázhoz.
Akármit is hazudik Jóságos Stumpf István, a magyar felsőoktatásba nem fognak most komoly pénzeket ölni, elszált az államadósság és nem vették fel az uniós hitelt. Nagyjából olyan magyarázatok lehetnek, hogy idehoznak a kínaiak start-up cégeket, amelyek a külföldi professzorok kutatásait is használják, és ebbe majd valahogy belefolynak magyar cégek. Vagy nem folynak bele. Miért folynának bele, miért érné meg ez a kínaiaknak. Ez a beruházás nemhogy nem fog megtérülni, jó eséllyel, folyamatosan újabb költséget fog termelni. Kikerül 540 milliárd forint a magyar felsőoktatásból, ennyi fog történni. És ha a budapestiek azt mondják, hogy ők nem akarják ezt az egyetemet, akkor el tudják érni, hogy ez az egyetem ne működjék Budapesten, akkor ez egy falanszter lesz, amíg szét nem rohad, talán el lehet kerülni, talán lehet valami megoldást találni, de ennek a rémálom szcenáriónak nem elhanyagolható esélye van. Ez lehetne a legborzalmasabb és egyben legszánalmasabb szimbóluma a magyar szoft polgárháborúnak.
Akartam írni egy posztot a Magyarország 2020 NER dicsőítő kötet (majdnem két kiló, több mint ezer oldal) egyetemi professzor szerzőinek Scopus adatairól, de nincs szükségem extra konfliktusokra. Hát ők általában nem láttak még nyugati egyetemet belülről, fel sem tudják fogni, hogy egy adjunktus érhet évi 150000 dollárt, általában azt sem tudják felfogni, hogy mit jelent az ideológiától független teljesítmény. Éppen a Fudan Hungary, Hszi Csin-pin ide vagy oda, jelentené itt komoly, ideológiától független teljesítmények egész sorát, de ezeknek a teljesítményeknek gyakorlatilag semmi köze nem lenne Magyarországhoz. Szépen behúzta ez az ország ezt a rezsimet, és csúnya lesz az ébredés, ha egyáltalán.
(itt lehet kommentelni)