A Fővárosi Törvényszék indítványozta a Színművészeti Egyetem Alapítványával kapcsolatos törvény illetve a Felsőoktatási Törvény 94. § (6) bekezdés alaptörvényellenességének megállapítását. Az indítvány már lassan két hete van az Alkotmánybíróságon, és az AB-nek kilencven napon belül kell döntenie.
Az Orbán-rezsim fel akarja számolni a magyar felsőoktatás autonómiáját, amiben a Mandinertől a Bayer-showig, Palkovics Lászlótól Stumpf Istvánig a rendszer összes kegyence közreműködik. Nincsenek illúzióim a rezsim által kinevezett Alkotmánybírósággal kapcsolatban, túl fontos Orbánéknak, hogy totálisan uralmuk alá helyezzék a magyar egyetemeket.
A Fővárosi Törvényszék az Alkotmánybíróság 41/2005. (X. 27.) AB határozatára és arra a tényre alapozza indítványát, hogy az Alkotmány és az Alaptörvény érintett rendelkezései között releváns különbségek nincsenek. Ahhoz, hogy az indítványt elutasítsák az amerikai legfelső bírósági szlengben "overturn"-nek nevezett lépést kell megtenniük. Gyakorlatilag ki kell mondaniuk, hogy elutasítják a 2005-ös AB határozatot. Ezt a döntést 2005-ben Kiss László alkotmánybíró egyedüli különvéleményével fogadta el az (most komolyan, nem vagyok hajlandó taláros testületnek nevezni őket) akkori Alkotmánybíróság.
A palkovicsista jogértelmezés szerint az egyetemi autonómia alanya az alapítvány kuratóriuma, amelyik formálisan független az államtól, ergo, nincs itt semmi látnivaló. A Fővárosi Törvényszék azonban egészen világosan kimondja
"....az egyetemi autonómia alanyai ugyanis az intézmény, az oktató, a kutató és a hallgató, illetve ezek
közössége. "
Ahogy ezt nagyjából mindenütt így látják a világban. Az Alapítványok kuratóriumai nem a "boardok " mintájára működnek, és gyakorlatilag egy orbáni deep state hatalmát garantálják bis Gromoboj. Az orbánista ideológusok általában az Aalto és a Tampere Egyetemet nevezik mintának, ami még a szokásos cinikus ondóságok közül is kiemelkedni látszik. Az alapítványok létrehozásával totális hatalmat kap a magyar szélsőjobboldali rezsim a felsőoktatásban.
Mint már említettem, nem nagyon vannak nekem illúzióim Dr. Hörchernével, Dr. Szájernével, Dr. Pokollal és társaikkal kapcsolatban, de el tudom képzelni, hogy lesz pár különvélemény. Talán lesz egy vagy két alkotmánybíró, aki nem adja a nevét a magyar egyetemi rendszer orbánosításához.
Mindegy. Egy nap vége lesz, mert vége kell, hogy legyen.