"Hajlamosak vagyunk elfelejteni, hogy a demokrácia nemcsak azt jelenti, hogy az emberek részt tudnak venni a választáson, és megadatik a lehetőség, hogy bevonódjanak a közös ügyek megvitatásába". A demokrácia a régi görög felfogás szerint kormányzati formát is jelent, "vagyis a véleményszabadságnak meg a részvételnek végül is egy hatékony és stabil kormányzásban kell testet öltenie" - fogalmazott. Ezért ma a legsikeresebb országok egyben a legstabilabb politikai rendszerű országok. Kazahsztán az elmúlt években élen járt a stabilitás tekintetében, és a mostani változások is erősítik a stabilitást, ami mindenképpen elismerést érdemel - mondta (mármint Orbán Viktor a demokráciáról)
Kazahsztán híres arról, hogy a népet bevonják a közös ügyek megvitatásába. Nurszultán Nazarbajev, akiről a kazah nép nemrég Kazahsztán fővárosát nevezte el demokratikusan, 1972-ben a lehető legdemokratikusabb módon lett a karagandai metallurgiai kombinát párttitkára, nagyjából akkor, amikor egy kilencéves felcsúti fiúcska apukája is kombinátban lett pártizé. A párhuzamoknak itt vége, hiszen Nazarbajev (ex)vejének, egy kőgazdag bűnözőnek a szeretője véletlenül leesett egy bejrúti szálloda erkélyéről, és ki merné azt álltani, hogy Orbán veje egy kőgazdag bűnöző. Kedves Olvasó, hozza csak ki az ellenőrzőfüzetét! Jó lenne ha megértené, hogy a véleményszabadságnak hatékony és stabil kormányzásban kell testet öltenie, mint Kazahsztánban, ahol egyébként a parlamentben csak hathetedes többsége lenne az állampártnak, ha a maradék egyheted ne lenne ennyire viccesen lojális.
Kazahsztán egyébként valóban élenjárt a stabilitás tekintetében, bár sokak szerint Észak-Korea még élebben járt. Kazahsztánról azt is elmondta Zirmuhammed-al-Orbani, hogy közösek velük a gyökereink. Mivel Magyarországnak Suralbej Kaslerbajev szakralitásügyi miniszter szerint keresztény gyökerei vannak, magának Kazahsztánnak és keresztény gyökereinek kell lennie, amit a Magyar Tudományos Akadémia Gyökérkutató Intézete is meg fog erősíteni, legalábbis ha szeretne rétest kapni estére.
Tudom, hogy Orbán nyilatkozatának van egy olvasata, hogy ez a majomparádé teljesen megkergült, de ezt csak azok gondolják, akik szerint a véleményszabadságot korlátozzák Kazahsztánban. Ez természetesen rágalom, Kazahsztánban a vélemény teljesen szabad, a véleményeket megfogalmazó emberekről ez már nem annyira mondható el. De az Út az Anyához című film producere annak ellenére kapta meg a legmagasabb művészeti díjat, hogy nem elsőszülött lánya Nazarbajevnek, hanem csak harmadszülött. Az elsőszülött lány (ő a szenátus elnöke) volt férjének állítólagos szeretője esett le a bejrúti szálloda erkélyéről, a másodszülött lány Dinara, egyszerű kazah nő 1.3 milliárd dolláros vagyonnal. Stabil és hatékony demokráciákban nem jelenthet hátrányt az, ha valaki az állam vezetőjének családtagja. Az ilyesmi csak a politikai korrektség fertőjébe fulladó Skandináviára jellemző.
Be kellene fejezni ezt a posztot, valamiféle csizmadiaervini értelemben vett méltányos gondolatmenettel. Végülis, ugye, ha jól belegondolunk, tulajdonképpen, egyrészt-másrészt akár azt is mondhatnánk, hogy. Én inkább csak gondolok most valamit, bent a fejemben, és nem nagyon fog onnan kijönni. Az pedig még a stabil és hatékony félázsiai demokráciákban is megengedett.