Az Európai Bizottság Gazdasági és Pénzügyi Főigazgatósága február közepén véglegesítette a Magyarországról szóló 2014-es Makrogazdasági egyensúlyhiányok c. jelentését.
Mindenki kedvére olvasgathatja, de a főbb megállapítások:
- Bár az előrejelzések szerint folyamatos a javulás, a negatív nettó nemzetközi befektetési pozíció továbbra is súlyos aggodalomra ad okot a még mindig jelentősen negatív szint és magas rövid távú refinanszírozási igények miatt.
- A hitelállomány-leépítés utóbbi időkben bekövetkezett lassulása ellenére a háztartások és a nem pénzügyi társaságok eladósodottsága továbbra is az egyik legsérülékenyebb pont.
- A pénzügyi ágazat helyzete továbbra is aggasztó.
- Az államadósság továbbra is stabilan magas, és a helyzet az előrejelzések szerint csak nagyon lassú ütemben javulhat.
- Magyarország egyensúlyhiányainak gyorsabb csökkenését hátráltatja a viszonylag alacsony növekedési potenciál.
Ez a harmadik részletes vizsgálat Magyarországról. A bő évvel korábban közzétett részletes vizsgálat alapján a Bizottság arra a következtetésre jutott, hogy Magyarországon a makrogazdaság nincs egyensúlyban, és jelezte, hogy határozott szakpolitikai intézkedésekre lenne szükség.
Két dolgot emelnék ki még az egészből. Az egyik, hogy a jelentés hemzseg azoktól a megállapításoktól, amelyek az egyes gazdasági területek (monetáris politika, költségvetési politika, adópolitika, befektetővédelmi politika stb.) szakpolitikai irányításának elégtelenségét, gyengeségét, dilettantizmusát mutatják be (vö. Magyarország jobban teljesít).
A másik kiemelés a EU-n belüli (Horvátország belépése előtti helyzet) és ezen belül a V4-ek többi tagjához viszonyított versenyképességünk értékelése és romlása:
"... a globális versenyképességi jelentésben Magyarország jelenleg az EU-tagállamok legalacsonyabb kvartilisébe tartozik a következők tekintetében: a kormányzati szabályozás terhei (az EU-ban a 25. hely), a jogi keretrendszer hatékonysága a jogszabályok megtámadhatósága tekintetében (27. hely) és a szakpolitikai döntéshozatal átláthatósága (27. hely). Ez utóbbi jelentősen gyengült az elmúlt két évben, ami azt jelzi, hogy a kormány nem folytat konzultációkat az érintettekkel az új szakpolitikai intézkedésekről, aminek már hatása lehetett az üzleti vezetőkben az üzleti környezetről kialakult képre."
A harmadik kiemelésem a NER-tombolás kiemelése lenne hétköznapjainkból :-).