Prinz Dániel az átlatszóoktatás.hu-n írta meg a legtisztességesebben, hogy mi történt. Tóth Zoltán egykori államtitkárt (Orbán Viktornak is volt államtitkára 1998 és 1999 között), választási szakértőt megbízott előadóként alkalmazta az ELTE. Tegnap dr. Pesti Sándor, az ELTE Politikatudományi Intézetének igazgatója közölte, hogy a továbbiakban nem számítanak Tóth munkájára. A továbbiakban Mráz Ágoston Sámuel egyetemi tanársegéd, a Nézőpont Intézet igazgatója tartja meg Tóth óráit.
Dr. Pesti Sándor habilitált egyetemi docens. Saját honlapján az mtmt.hu-t linkeli be a publikációs listájához. Az elmúlt pár évben főleg a kormánypárti Kommentárban publikált, ami inkább tekinthető magazinnak, mint tudományos folyóiratnak. 2010-es munkájának címe: A polgári kormányzás évei felé — igen érdekes. Elfogadom, hogy a tudományterülete esetleg nem kedvez a nemzetközi publikációknak, csak megjegyzem, hogy a Századvég és a Kommentár jelentősen túlreprezentált a munkásságában, ami nem feltétlenül veszi jól ki magát ebben a helyzetben.
Én egyáltalán nem vagyok biztos benne, hogy az általam nem különösen kedvelt Tóth Zoltánt politikai okokból küldték el. Azt gondolom azonban, hogy amikor egy ELTE intézetigazgató közli, hogy egy jobb nyugat-európai egyetem professzorának egyheti bruttó fizetését is meg tudják spórolni Tóth elküldésével, mert egy kormánypárti pundit ingyen fog helyette tanítani, az nem hangzik különösebben jól.
A kormány szokott kirúgatni embereket független intézményekből. Pont. A kormány megteheti, hogy százmilliókkal csökkenti az ELTE költségvetését, mert nem tetszik neki valami. Pont.
Ilyenkor óvatosnak kell lenni.
P.S. A történetnek van egy olyan szereplője is, aki komoly egyetemen írt tézist a magyar választási rendszerről.