"A Britannica Hungarica Nagylexikon a csaknem 25 éves múltra visszatekintő, de ma is folyamatosan frissülő, bővülő Encyclopædia Britannica (15. kiadás) és a Britannica Online Academic Edition alapján, a Britannica Hungarica világenciklopédia átdolgozásával készült. A mintegy 40 000 címszót tartalmazó lexikon alapvető forrásmunka a világ tudáskincsének megismeréséhez" — olvashatjuk az 1. kötet 1. bekezdésében.
A Kossuth Kiadó Zrt. 2012-ben kezdte el a nagylexikon kiadását. Az első kötet 1490 Ft-os bevezető áron április 18-án került az újságárusokhoz; a 24 kötetesre tervezett sorozat további részeit havonta, nagyjából 3500 Ft-os egységáron kívánják megjelentetni.
Mi ilyenkor a normális eljárás? Megvettem az 1. kötetet, hogy na, majd meglátjuk. Hát megláttam...
Arról, hogy (a szezőxerint) mi az akác, a 165. oldalon olvashatunk:
akác (Robinia), a pillangósvirágúak (Fabaceae) családjának nemzetsége; mintegy 20 faja ismert, melyek mindegyike előfordul Észak-Amerika keleti felében, illetve Mexikóban... Magyarországon a XVIII. században kezdődött meg a telepítése a futóhomok megkötésének céljából. E mellett szerszámfának is régóta használják. Lásd még lepényfa
A cikket egy db, helyre kis képecske illusztrálja az alábbi felirattal:
A mézakác (Gleditsia triacanthos) felső levelei és hüvelyei és tüskés törzse.
Nem tudom, ki hogy van vele, de amikor a Robinia nemzetségről szóló cikket a Gleditsia nemzetség egy fajának képével illusztrálják, bennem feltámad a gyanú. Némi (tényleg nem sok) utánjárással a következők derülnek ki:
1. Ez a bizonyos mézakác (Gleditsia triacanthos) nem más, mint az a lepényfa, amelyre a cikk végén utalni méltóztatnak.
2. A Gleditsia (édes bab, édes akác) nemzetség meglehetősen távoli rokona a Robiniának (akác) — olyannyira, hogy bár tényleg mindketten pillangósok, de már az alcsaládjuk se közös.
3. Bizonyos külső hasonlóságuk elvitathatatlan — így például mindkettejük törzse tövises. Ugyancsak jelentős hasonlóság, hogy egyiküknek sincsenek tüskéi.
Bizonnyal az én hibám, de a képen a legtüzetesebb vizsgálattal se sikerült se azokat a bizonyos "felső leveleket" (vajon mit fordíthattak így?), se a hüvelyeket felfedeznem.
A-ha, szóval a világ tudáskincsének alapvető forrásmunkája. Nem veszem meg a többi kötetet — de ha megvan vkinek az L betűs, ugyan írja már meg: mivel illusztrálják a lepényfáról szóló cikket?