Mint ismeretes, a héten a FIFA fegyelmi bizottsága megbüntette az MLSZ-t a tavaly augusztus 15-i, Izrael elleni barátságos meccsen a szurkolók rasszista, antiszemita és politikailag provokatív viselkedése miatt.
A novemberben hozott, de csak most kihirdetett határozat értelmében a soron következő világbajnoki selejtezőt, a magyar-románt zárt kapuk mögött kell megrendezni március 22-én. (Mellékbüntetésként 40 ezer eurót is fizetni kell.)
A magyar válogatott Budapesten játszott barátságos mérkőzést Izraellel. Több szurkoló már az izraeli himnuszt is kifütyülte, fújoltak, hátat fordítottak a vendégcsapatnak, majd elhangzott az is, hogy: "Indul a vonat Auschwitzba." Amikor gól rúgott a magyar válogatott, a szurkolótábor egyik része ezt is "mocskos zsidózással" ünnepelte.
A bolgárok is hasonló büntetést kaptak, nekik is zárt kapuk mögött kell lejátszaniuk következő selejtezőt, mivel a Dánia elleni meccsükön a drukkerek két petárdát dobtak a pályára, és a színesbőrű Patrick Mtiligiát minden labdaérintésénél hangosan fütyülték. A bolgár szövetség 35 ezer svájci frankot köteles fizetni.
Nem példátlan a hasonló döntés a nemzeti és nemzetközi futballéletben. Valamennyi szövetség, egyesület hosszú ideje váltakozó sikerrel küzd a futballhuliganizmussal és a pályákra mágnesként vonzott rasszista elemekkel.
A UEFA a közelmúltban egy U21-es szerb-angol Eb-selejtező után zárt kapus büntetést szabott ki a szerb szövetségre, miután egy mérkőzésükön egy rasszista beszólás miatt tömegverekedés tört ki.
A Portónak és a Laziónak is büntetést kellett fizetnie rasszista szurkolói miatt. Nem régiben az AC Milan játékosa, Boateng vonult le a pályáról, miután egy felkészülési mérkőzésen folyamatosan bekiabáltak neki bőrszíne miatt. Hasonló büntetést kapott már a Juventus is korábban, amikor egy kupameccsen az ún. szurkolók sértegették az akkor még az Interben játszó Balotellit.
Mint emlékezetes, a barátságos meccs közvetítése is kisebb botrányt okozott. Akkoriban a Mishpaha blog hívta fel a figyelmet arra, hogy a mérkőzést közvetítő MTVA más képet küldött Izraelbe, és mást láthattak a hazai nézők.
Az Izraelbe továbbított közvetítésben a vendégek himnusza alatt a magyar szurkolótábor kemény magját láthatták a nézők, akik közül többen hátat fordítottak a pályának, vagy rigmusokat skandáltak. Az MTVA sokáig hárított, végül Böröcz elismerte a felelősségüket.
A büntetés nagy felzúdulást okozott a legkülönbözőbb berkekben: gyorsan tollat ragadtak olyanok is, akiktől igen ritkán olvashatunk a hazai labdarúgás fény- és árnyoldalairól.
A reakciók (a teljesség igénye nélkül) nagyjából az alábbi csoportokba oszthatók:
1. A zsidózás a futballkultúránk része, ez egy hungarikum, amit a FIFÁ-nak is tiszteletben kell tartania.
2. A FIFA is a tudjukkik oldalára állt.
3. Minek kellett nekünk Izraellel barátságos mérkőzést játszani, amikor úgyis ez van belőle?!
4. "Nyomják Krahácsot" — avagy másutt is ugyanez a jellemző, miért pont bennünket büntetnek?
5. A mocskos zsidók antiszemitizmussal vádolnak bennünket.
6. Provokátorok (tudjukkik) csinálták a balhét, hogy aztán az ártatlan, galamblelkű B-közepet beszennyezzék.
7. Kollektív büntetés — néhány tucat (kmmmm... lásd a videót) huligán miatt az összes szurkolót büntetik.
8. A hazai antiszemitizmus erős hátszelet kapott a FIFA büntetésével.
Mit lehet ezekre mondani?
Én magam hosszú évekig fanatikus meccsre járó voltam. Annak, hogy többé nem járok ki meccsekre, a hazai labdarúgás labdarugdosássá válása mellett a másik legfőbb oka éppen az ottani hangnem, a rigmusok, az a stílus, amelyet immár teljesen megszokhattunk, hogy focimeccsen ez a szokás.
Azt a közösségi érzést, amit egy megnyert mérkőzés, egy nagy rangadó, egy emlékezetes meccs adhat az embernek szerettem volna megosztani, átültetni a fiaimba is. De hosszú idő óta se az élmény, se a közeg nem alkalmas arra, hogy ők átéljék a lelátón azt, ami nekem tizenévesként még megadatott.
Azt hiszem, mindannyian(?) egyetérthetünk abban, hogy válogatott mérkőzésen kifütyülni az ellenfél himnuszát tahóság. Ha ilyen megtörténik — márpedig megtörténik máshol is — az bizony legalábbis felháborodást szül, és joggal.
Az augusztusi barátságos meccs ennél jóval tovább ment. Égett a bőr a képemen, hogy egy szektornyi csürhe lejárat minket tőről metszett tahóságával. Erre nincs mentség a világ egyetlen országában sem!
Marad tehát mentegetőzésnek a másra mutogatás. Vajon másutt nem ugyanezt művelik-e a szurkolók?
Nem tudom, és kötve hiszem, hogy volna olyan ember, aki pontosan tudná, melyik válogatott meccsen voltak ehhez hasonló volumenű incidensek. A bolgárok most ugyanezt kapták, azzal, hogy náluk volt petárdadobálás is. Vajon a petárdázás jelentené-e a különbséget a zárt kapuk és a zárt kapuk+pénzbüntetés között??
Ahogy kinéz, a következő selejtezőn le kell mondanunk az oláh cigányozásról. Biztos sokan sajnálkoznak, pedig a kölcsönös tahóskodásban van már némi tapasztalatunk.
"bocsánat magyarok!"
Egy biztos: A FIFA 2001 óta elkötelezte magát a rasszizmus elleni fellépés mellett. 2011 novemberében pedig figyelmeztette a focivilágot, hogy zéró toleranciát hirdet a jelenséggel szemben (nem kifejezetten focitémában, de zéró toleranciát már itthon is hirdettek egyszer/párszor... az eredmény ismert).
Lehet, hogy a FIFA pont rajtunk kezdi statuálni a példát?
Lehet, hogy a FIFA diszkriminál minket?
A fenti esetek és példák alapján ezt kötve hiszem!
Hogy kollektív büntetést alkalmaz a FIFA a szurkolók ellen? Hogy ettől csak erősödik majd az antiszemitizmus a pályákon? — aggódik Szerető Szabolcs a lapjában.
Nos, azt hiszem a FIFA nagy ívben tesz rá. A labdarúgás a világ legnépszerűbb és legnézettebb sportága. A FIFÁnak egyetlen — nagyon is helyénvaló — célkitűzése az, hogy az égisze alatt lebonyolított mérkőzéseken és tornákon a rasszizmus ne kapjon semmilyen felületet.
Hogy ki hogyan oldja meg ezt a maga portáján, az már az ő saját dolga. A mi dolgunk. Rinyálhatunk, kereshetünk bűnbakot, kifogást, de kereshetünk megoldást is...