Közgyűlési előterjesztés
2012. február 3.
Előterjesztő: Magyar Anna, a Csongrád Megyei Közgyűlés elnöke
Ügyiratszám: 45-10/2012
Tárgy: Javaslat Csongrád Megye Díszpolgára cím odaítélésére (zárt ülés keretében)
Melléklet: 1 db indokolás a határozati javaslathoz (nem nyilvános!)
Készítette: Csongrád Megyei Önkormányzat Hivatala
Tisztelt Közgyűlés!
Csongrád Megye Önkormányzatának kitüntető cím, díjak és elismerések alapításáról és adományozásáról szóló 11/2009. (V. 6.) rendelete rendelkezik megyénk díszpolgári címének odaítélésvel kapcsolatos szabályokról.
8. § (1) „A „Csongrád Megye Díszpolgára – Civitate Honoris Causa Donatus Comitatus Csongradiensis” cím annak az élő vagy elhunyt magyar, illetve külföldi természetes személynek adományozható, aki Csongrád megyében, vagy a megye érdekében a nemzettudat ápolása, erősítése tekintetében kiemelkedő munkát végzett és ezen tevékenységével, példaértékű emberi magatartásával, hazaszeretetével, a megye és ezen keresztül a nemzet iránt érzett elkötelezettségével elismerést váltott ki akár szűkebb, akár tágabb környezetében.”
2011-ben a megyei közgyűlés elnökéhez beérkezett indítványok közül a legtöbben (szám szerint nyolcan) Deutsch Tamást, az Európai Parlament néppárti képviselőjét, megyénk szülöttét tartották a leginkább méltónak a díszpolgári cím viselésére.
Deutsch Tamás díszpolgári kinevezésével kapcsolatos javaslatot a bizottsági elnökökből álló bizottság megtárgyalta és egyhangúan támogatta.
Kérem a Tisztelt Közgyűlést, hogy az előterjesztést - zárt ülésen - megtárgyalni és a határozati javaslatot elfogadni szíveskedjék.
a … sz. határozat 1. sz. melléklete
Javaslat Csongrád Megye Díszpolgára cím adományozására
Deutsch Tamás számára
Tisztelt Elnök Asszony,
alulírottak, mint Csongrád megye és ezen keresztül a nemzet ügye iránt elkötelezett magánszemélyek, tisztelettel javasoljuk, hogy 2011-ben megyénk Deutsch Tamás, az Európai Parlament néppárti képviselője számára adományozza a díszpolgári címet.
Deutsch Tamás szakmai életútja:
Deutsch Tamás 1988-ban a Fidesz alapító tagjaként meghatározó alakja volt a rendszerváltásnak. 1989. június 16-án, Nagy Imre temetésén Orbán Viktor mellett állva követelte a szovjet csapatok haladéktalan kivonását Magyarországról. 1989. augusztusában a zákányszéki gólyatáborban fiatal egyetemisták számára tartott kötetlen beszélgetést a politikai szabadságjogok és az önmegtartóztatás fontosságáról. 1990-től tagja lett az első szabadon választott országgyűlésnek.
Kockáról kockára építkezett, gyarapodott, családot alapított, építkezett, családot alapított, gyarapodott, családot alapított, építkezett. Az első Orbán-kormány ifjúsági sportminisztereként sikerrel valósította meg az országos stadionbeléptető-rendszert, mely a mai napig példaként szolgál az átlátható és takarékos állami fejlesztési programok előtt. 1993-tól 2003-ig volt a Fidesz alelnöke, ezen időszak alatt részt vett a Párt központi struktúrájának, valamint megyénk pártalapszervezeteinek megújításában.
2009-től az Európai Parlament képviselője, a néppárti frakció alelnöke, az Európai Parlament Csongrád Megyei albizottságának elnöke. Brüsszelben élő Európai Parlamenti képviselőként sem szakadt el azonban megyénktől, Csongrád megyében is olvasható twitter-üzenetein keresztül megyénk polgárai naprakész ismereteket szerezhetnek az európai diplomáciának a nyilvánosság háta mögött zajló üzelmeiről, valamint Gyurcsány Ferenc és a baloldali politikusok züllött életviteléről.
„Ez komoly?” (Kézzel írt széljegy az előterjesztésen)
„Pestről szóltak ide. Állítólag D. maga kérte. L. őrjöng. Felmondok.” (másik kézírás)