Május 3-9
Szerencsére vége a bajnokságnak, és Mezey doktor végre a csapat felkészítésére tud koncentrálni. A nemzetközi kupákban még hátravan két döntő, de ott egyik játékosunk sem érdekelt, szóval: teljes gőzzel fel Mexikóra !! 20 év után az első VB, ahol megint – talán nem is olyan – titkos esélyesként számolnak a magyarokkal, és bizonyosan egyik csapat stábja sem sóhajt fel, mondván, bárcsak a magyarokkal játszanának. A csoportellenfeleink pedig romokban: a francia labdarúgásban szinte folyamatos ügyeket, botrányokat, hála az alapos magyar sportsajtónak, végig figyelemmel kísértük, a szovjet válogatott pedig tavasszal szánalmas teljesitményt mutatott. Kanada? Miért, ott is fociznak?
A bajnokságról már csak annyiban esik szó, hogy az edzők értékeléseit olvashatjuk, nem meglepő, hogy az első három helyezett maradéktalanul boldog, viszont a 4. ZTE mestere, Gellei bosszús, úgy érzi, nagy lehetőséget szalasztott el a csapat, lemaradt a nemzetközi kupáról. (Hol volt még ekkor Koplárovics ??!!! Egészen pontosan az óvodában.)
Verebes mester lebegteti távozását, mondván, ő pesti ember, únja már a sok autózást (és persze nem is olyan titokban külföldi szerződésre is vár).
Köszöntjük a 70 éves Mágust
Néhány csapat ún. Interliga Kupán vesz részt, 4 bolgár és 4 lengyel csapat mellett. Valószínuleg úgy kellett ez nekik, mint üveges tótnak a hanyattesés… Közben az Auxerre Magyarországon portyázik, és Cantona-val a csatársorban megveri a Videotont és a Rábát is.
A szovjet válogatott utolsó előkészületi mérkőzése méltó volt az addigiakhoz, a finnek ellen odahaza 0-0, de még mindig Malofejev a kapitány. A brazilok Budapest óta négyszer játszottak, négyszer nyertek, ezúttal a mindig erős jugókat verték, otthon, 4-2-re.
Európában még néhány országban játszanak, a holland bajnokság – miattunk – még zajlik szép csendesen, Angliában a sokáig reménytelen helyzetben lévő Liverpool Dalglish góljával legyőzte a Chelsea-t és ezzel bajnok, sőt a kupadöntőbe is bejutottak tehát duplázhatnak. Ez a duplázás a Bayernnek már meg is van. Olaszországban a Milan új tulajdonosa, egy bizonyos Berlusconi úr szabadlistára tette az isteni Paolot, akinek már csak egy éve van, Veronaban, és ennyi, csapó.
Óriási szenzációt hozott a BEK döntő, ma már az a sevilla-i este és persze a román kapus legenda (ma a Steaua elnöke az illető):
Steaua Bukarest-FC Barcelona 0:0 (11-esekkel 2:0) Sevilla, Ramon Sánchez Pizjuán, 70.000 néző, Játékvezető: Michel Vautrot (francia)
Steaua: Ducadam-Iovan, Belodedici, Bumbescu, Barbulescu-Balint, Balan (Iordanescu), Bölöni-Majaru, Lacatus, Piturca, (Radu) Edző: Jenei Imre
Barcelona: Urruti-Miranda, Migueli, Alesanco, Julio Alberto-Muñoz, M. Alonso, Schuster, (Moratalla), Pedraza-Archibald (P. Alonso), Carrasco Edző: Terry Venables
Az UEFA kupában az a ritka eset fordult elő, hogy egy csapat két egymást követő évben megnyerte a sorozatot. a Köln német csapathoz méltóan megpróbálta a lehetetlent, de az általában nem szokott sikerülni:
1. FC Köln-Real Madrid 2:0 (osszesítésben: 3:5) Berlin, Olimpiai Stadion, 15.000 néző Játékvezető: Robert Valentine (skót)
1. FC Köln: Schumacher - Prestin, Gielchen, Geils (Schmitz), Geilenkirschen-Steiner, Bein, Hönerbach, Janssen (Pisanti)-Littbarski, K. Allofs Edző: Georg Kessler
Real Madrid: Agustin-Chendo, Maceda, Solana, Camacho-Michél, Gallego, Gordillo- Butragueño (Juanito), Sanchez (Santillana), Valdano Edző: Luis Arbelo
G: Bein, Geilenkirschen.
A heti feladvány csodagyerekként indult, és noha nem vált belőle egy Pelé vagy Messi szintű játékos, azért pályafutását sokan elfogadnák, különösen azt a 4 (!) VB szereplést. Játszott az Interben, pályára lépett magyar csapat ellen is, de erre aligha emlékszik, annyira jelentéktelen és sétagalopp győzelem volt az részükre. Egyébként a „hamarosan kezdődő” VB nagy sikert hozott országa válogatottjának, amit aligha ismételnek meg egyhamar utódai.
És akkor VB! VB!! VB!!!
Mai szemmel olvasva komoly, mély üzeneteket is kiolvashatunk az akkori, átlagosnak tűnő tudósításokból. Itt van pl. ez: szokatlanul havas, hideg idő zavarja a francia válogatott magaslati edzőtáborát, ezért Michel szövetségi kapitány úgy döntött, máshol folytatják. Nos, valami hasonló időjárásról hallottunk mi is a kies Linzből, ahonnan egyébként is „lehangoló hírek érkeznek”: Törőcsiknek és Hannichnak már be is fejeződött az ausztriai „sítábor”, helyükre Mészáros érkezett. Amúgy Mezey megütközve fogadta a híreket, melyek szerint Nyilasi Tibor megkezdte az edzéseket az Austria Wiennél: szerinte most már „jó lenne eldönteni, hová is tartozik Tibor ebben az időszakban.” Tajti József szerint van jó hír is: „Péter térde szépen javul, hamarosan elkezdheti a teljes értékű munkát”. Hát, ha ez a jó hír…
Aztán mit kezdjünk pl. azzal az információval, ami szintén a franciákról érkezett, mely szerint Michel igazából laza, könnyed edzéseket tart csak, nem akarja túlterhelni az játékosokat… Eközben Ausztriából olyan hírek jönnek, hogy a magyar válogatott napi háromszor edz, kezdés reggel 7-kor (!). Persze, meg lehet érteni Mezeyt is: a játékosokat feltehetően katasztrofális állapotban kapta meg, a lagymatag magyar bajnoki tempó nem igazán használt a felkészülésnek. Az az ember benyomása, hogy gyakorlatilag alapoztak ott fenn, a havasokban…
A VB-re akkreditált hírügynökségek szavazást rendeztek, kik végeznek a dobogón: ezen a listán Brazília végzett az élen, Franciaország, NSZK, Anglia és Magyarország (!) előtt. És persze ekkoriban történt, hogy nekünk, lelkes kívülállóknak teljes váratlansággal és sokkoló erővel, kitört a Nyilasi-ügy:
A TV heti sportműsora:
Súlyemelő EB, Karl Marx Stadt
Steaua Bukarest-FC Barcelona, BEK döntő.