Február 15-21
25 éve ezen a héten sorsoltak is a következő EB selejtezőire, a magyar válogatott a 2. kalapba került, és megint megkaptuk a hollandokat, Ciprust, és még a görögöket és lengyeleket (Ezen a meccsen születik majd egy felejthetetlen gól). Nyilasi szörnyülködik egy sort a nehéz csoport láttán, nem is érti, miért kerültünk mi, európai élcsapatként egy ötös csoportba, ez méltánytalan, néhány játékos pedig a lengyelektől tart a leginkább. Szepesi György viszont örül, mivel minél több meccs, annál több a bevétel. Már a katari torna kapcsán és most is árulkodó – mai szemmel –, hogy a magyar szövetségnek pénz kellett, de nagyon. Akkoriban persze egyszerűen az állam egyik zsebéből a másikba ment a pénz, de ezek az elszólások arra utalnak, az államnak sem volt már akkor, csak ezt mi nem tudtuk/tudhattuk.
A sorsolásról nyilatkoztak mások is, Illovszky pl. bizakodó, 80 % esélyt lát (vajon miért?), szerinte a lengyelek a legnagyobb ellenfelek (vajon miért?). Mezey állítja, kemény lesz, de a csapat felkészült, még Péter Zoltán a legreálisabb, szerinte a hollandok a legerősebbek, ha tőlük és a lengyelektől 6 pontot szerzünk, nagy baj nem lehet (2 pontot szereztünk, nagy baj lett).
Összességében persze ezzel az EB-sorsolással alig foglalkozott akkor bárki is, előbb a VB-t kell megnyerni, ugyebár, mindent a maga idejében. Egyébként, ki hitte volna ezt akkor, ez volt az utolsó olyan EB-selejtező sorozat, amelyen részt vett az NDK. A brazil vízilabda-válogatott egykori játékosa szerint a labdarúgás szabályai úgy jók, ahogy vannak, a „lesszabály megváltoztatása pl. őrültség lenne” (az egykori pólójátékos lassan 100 éves lesz, a képen a felső sor bal szélén áll).
A brazil póló-válogatott, 1951
Az MNK-ban lejátszották a negyeddöntőket (csak odavágók voltak), kiesett a címvédő Honvéd egy botrányos mérkőzésen Egerben (Dózsa és Garaba piros lap!), ezután hetekig tart a polémia a játékvezetésről, játékvezetőkről, megszólal Szlávik, Szepesi, Mezey, VB előtt vagyunk… .
Eger-Bp. Honvéd 1-0
G: Horváth.
Eger: Póta-Sass, Méhesi, Zsidai, Varga-Lengyel, Smuczer, Horváth, Csepregi-Fodor, Kiss (vezetőedző: Csank János).
Bp. Honvéd: Andrusch-Sallai, Garaba, Nagy, Dózsa-Sikesdi, Fitos, Détári-László, Dajka, Kovács.
A többi mérkőzés: Dunaújváros-Vasas 2-3
G: Csorba (2) / Váradi, Kovács, Borostyán.
Vasas: Kakas-Rácz, Híres, Balog T.-Farkas, Birinyi, Váradi, Rixer-Borostyán, Kovács, Izsó.
Dunaújváros: Holló-Gróf, Boldóczky, Menyhárt, Miskovicz-Ress, Tatár, Dupai, Németh-Lehota, Csorba.
Nyíregyháza-FTC 1-3
G: Csehi / Strausz, Kvaszta, Szántó.
FTC: Zsiborás-Hámori, Pintér, Keller-Szántó, Strausz, Kincses, Takács-Kvaszta, Palkovics, Pogány.
Nyíregyháza: Babcsák-Szobonya, Drobni, Szikszai, Szécsi-Moldván, Ács, Gere, Tóth-Sárkozi (Csehi), Eszenyi.
MÁV DAC-Szeol 1-2
G: Molnár / Szabó Gy., Gruborovics.
Szeol: Csehó-Szabó Gy. Kozma, Kántor, Balázs-Orosházi, Takó, Szabó I., Gruborovics-Márton, Kun.
MÁV DAC: Eller-Varga, Domonyik, Füzi, Molnár-Sipos, Fajkusz, Horváth, Wunder-Csollány, Papp.
Ha már bírók, jöjjön az eheti rejtvény: egy „nehézfiú” is erre a pályára lép, több mint 300 elsőosztályú meccset játszott, már 71-ben válogatott (azon a meccsen meg is bukott az akkori kapitány, de persze nem miatta), ezt még 8 követte, a számára legemlékezetesebb meccse után egy sombrerót kapott, ami a mai napig megvan.
Kiről van szó?
Sajnos, aztán a VB-re már nem vitték ki. Mindenesetre most szeretne karriert csinálni a játékvezetők között is, ezért az Ikarusnál üzemmérnökösködő egykori válogatott angolul kezdett tanulni.
Előkészületi meccseken a Videoton a Neuchatelt, a Haladás a Salzburgot veri, az MTK pedig megérkezett Izraelből, ahol 20 fok volt, és remekelt a két újonc, Oroszki és Szalai.
Oroszki lő gólt a PMSC-nek
Az NSZK szövetsége pedig végre telexet kapott, mely szerint a brazilok jönnek március 12-én. Az MLSZ nem kapott ilyen üzenetet, de ráutaló magatartásként értelmezték a brazil döntést, és joggal. Az NSZK-ból egyébként hamarosan rendszeres beszámolókat kap az újság, legalábbis ezt ígérte a kölni főiskolát (a „labdarúgás Oxfordja”) éppen ekkor elkezdő Bicskei Bertalan (a vezetőedzővel készített interjúnkat ebben a posztban olvashatjátok). Eddig sem lazsált, most(antól) viszont nagyon beindul az MLSZ, izzanak a telefonok, érkeznek a jegyigénylések a március 16-i magyar-brazilra, és véglegesítik a meglehetősen sűrű tavaszi programot: már a hétvégén lezavarják a két kupaelődöntőt (Eger-FTC, Szeol-Vasas), az NB1 tavaszi szezonja pedig március 1-én kezdődik és április 26-án ér véget.
Rögtön az első fordulóban a tv egyenes adásban közvetíti a Békéscsaba-FTC mérkőzést (kezdés 11:00-kor!). A 13. és 7. helyezettről van szó: én aztán várhattam, hogy láthassam a tv-ben pl. a 2. helyezett, az év meglepetéscsapatának bármelyik meccsét…
A sportnapilap sorozatában a koreai Bum Kun Csa („Ázsia Peléje”) valamint a franciák olimpiai bajnoka, Touré („Egy francia brazil”) szerepel, mint a Mundial esetleges csillagai (ez utóbbi aztán súlyos sérülése miatt el sem jutott a VB-re). Ekkor jelent meg Bocsák Miklós: A Grosics villa titka c. könyve, amely egyelőre 80 000 példányban kerül a boltokba; igen, egy egyszerű számadat is lehet korrajz.
A Grosics villa titka
Nem maradtunk kórházi hírek nélkül (és ez csak fokozódni fog): Péter Zoltánra műtét vár. Eközben szépen javul a szombathelyi Nagy József benidormi sérülése, ő pedig „Mexikóról álmodik”. Megmondom őszintén, én azt hittem akkoriban, hogy alaposan ismerem a mezőnyt, de kb. 1985 végéig sem Bognár Györgyről, sem Nagy Józsefről (akinek a fia ma a Haladásban játszik) semmilyen emlékem nem volt. Ez persze nem minősít senkit (csak engem).
Nagy József (Haladás)
Az is igaz persze, hogy a Baja mostani vezetőedzője végül ötvenszeres válogatott lett ,és elismerésre méltó pályát futott be. Mindenesetre ma úgy gondolom, Mezey nagyon nagy bajban lehetett, és végtelenül magányos volt: tudta, hogy valami nagyon nem stimmel, rengeteg a sérült, beteg, a magyar bajnokság nívója fényévekkel volt már akkor is az élvonaltól, egyszerűen nincs hátország, ehhez képest a teljes közvélemény eufóriában és a 4 között látja a csapatot – és a kapitány nem mondhat semmit (és persze, a brazil meccs után végképp nem, az minden esetleges kétséget eloszlatott – a közvélemény fejében).
Mezey - Ez egy magányos szakma
Az európai ligákban a Bréma és a Real Madrid 4 ponttal vezet, a 37 éves Klaus Fischer a Bochumban lejátszotta 500. Bundesliga meccsét, Czierniatynskit visszahívták a válogatottba (de Mexikóba már nem vitték ki, viszont 8 évre rá megint VB-n szerepelt), Olaszországban pedig a római Pruzzo 5 gólt szerzett (azóta sem lőtt senki a Serie A-ban mesterötöst), de nem számolnak vele a válogatottnál, mert ott „nem ilyen típusú csatár kell”.
VB résztvevők előkészületi meccsei: Kanada-Irapuato 1-0, Spanyolo.-Belgium 3-0 (a VB-n is találkoztak), Mexikó-Szovjetunió 1-0, ebből a szovjet csapatból csak 5 játékos lesz ott ellenünk, és persze akkor már a kispadon sem Malofejev ül, sajnos.
Egy hosszabb riport Szokolaival, aki nagyon várja az első tavaszi meccset Nyilasiék ellen, a VB előtti edzőtáborba, ha meghívják, „akkor is jön, ha nem engedik”, hiszen nagyon ott akar lenni a VB-n.
A TV sportműsorai voltak ezen a héten (igen, ez a teljes heti műsor, „valamennyi” csatornán):
- Tudósítás a téli úttörőolimpiáról
- Vasas-Hypobank, női kézilabda BEK meccs
- Magyarország-Franciaország, Szuperliga asztalitenisz
- Mexikó ’86 magazinműsor
- Fedettpályás atlétikai EB Madridból.
Jövő kedden ismét jelenkezünk. 1986 februárjának utolsó hetébe utazunk vissza.