A múltból, de leginkább a közelmúltból okulva és Kettes mementójának elolvasása után azt gondolom, hogy OV kezébe akadt egy számviteli könyv. Beleakadt, a szeme meg a piaci és a könyv szerinti érték, mit olyan, közti különbség tényén akadt meg. Meg azon a megállapításon, hogy a tényleges, piaci értéket azt ugyan meg nem tudja mondani pontosan senki sem. Még a Magyarország Fzrt. esetében sem. A materiális javak mellett ott vannak az immateriális javak, vagyis a látható mellett a láthatatlan vagyon. Azon belül pedig ott van a szellemi tőke, amelynek bizonyos formáit csoportosítva tudja kezelni a számvitel, másmilyeneket viszont pedig nem. Na, ha a számvitel nem is, de a NENYI és atyja igen.
A szellemi tőke három formája a külső struktúra (ügyféltőke), a belső struktúra (szervezeti tőke) és a humán tőke (kompetencia).
A szellemi tőke elemei közül a humán tőke (kompetencia) a leginkább "személyfüggő". Ez a Magyarország Fzrt. esetében igaz a Köztársasági Elnök úrtól (KE kompetencia) kezdve egészen az Ktv. hatálya alá tartozó önkormányzati pályakezdő munkatársig (tisztviselői kompetencia). A Fzrt. esetében - példának a törvényhozási folyamatokat hozom - egyértelmű törekvés van a számviteli könyv lapozgatójának a személyes kompetenciák kisajátítására, amikoris a zemberek embereihez (OGy képviselők) alaphelyzetben kapcsolódó "flow" elemek (pl. tudás) lehatárolódik, tőlük függetlenné válik és használódik fel, "stock"szerű vagyonelemmé alakítva, beledobva visszavonhatatlanul a közösbe. Az átalakításra két módszert alkalmaz: kodifikációs, illetve perszonalizációs stratégiát.
A kodifikációs stratégia lényege, hogy a tudásanyagot (megfelelő szavazógomb jelre való megnyomása) kinyerik abból a személyből, aki kidolgozta, függetlenítik tőle, majd nagy körültekintéssel rögzítik, adatbázisokba szervezik, ahonnan azt a szervezet (a OGy frakcióvezetői iroda, pártközpont) bármely munkatársa többféle célból kivonhatja és felhasználhatja.
A perszonalizációs stratégia lényege pedig hogy közvetlen, személyes kapcsolat útján - ötletbörzék, illetve négyszemközt zajló párbeszédek keretében - teremtenek lehetőséget a nem kodifikálható tudás átadására (vagyis a klasszikus kiszorítósdiról, mutyizásról van szó). Erre akkor kerül sor, ha az ismeretek szorosan kötődnek ahhoz a személyhez, aki kidolgozta azokat. Márpedig az ismeretek nagyon szorosan kötődnek hozzá.
A fentiek alapján tehát nincs igazuk annak akik azon aggódnak, hogy nem lesz kellőképpen magas a Magyarország Fzrt. fenntartható gazdasági növekedési üteme. Papíron lehet, hogy valóban nem látszik esetleg majd annyira meggyőzőnek az új Kánaán, de a teljes piaci érték, amiben már erősen benne van a napjainkban átalakuló struktúrájú szellemi tőke is, lehet, hogy meglepő értéket ad majd ki. (A befejezés variáció).
Ami viszont nem lepne meg, ha a Magyarország Nyrt-vé való visszaalakuláskor az új mérlegbe bekerülő badwillt sokáig nyöghetjük majd. (B befejezés variáció).