Erkölcstelen dolog-e a zsidók, feketék, katolikusok kiirtását követelni ?
Igen, az. Ebben minden tisztességes ember egyetért. Az Amerikai Egyesült Államok alkotmányának jelenlegi értelmezése szerint ez a roppantul erkölcstelen, mondhatni undorítóan bűnös cselekedet nem büntethető. Nem büntethető, amennyiben a kiirtásra felszólítás kellően absztrakt és közvetlenül nem okoz veszélyt (clear and present danger).
Erkölcstelen dolog-e náci fegyveres katonai csoportokat szervezni ?
Igen, az. Mindazonáltal az Egyesült Államok alkotmányának második kiegészítése alapján a nácik ezen joga nem korlátozható, amennyiben a fegyveres katonai csoportok nem lépik át a hobbykatonásdi határait (right to establish a militia).
Erkölcstelen dolog-e a sorozatgyilkosság?
A legerkölcstelenebb, legszörnyűbb bűntettről van szó, de az Amerikai Egyesült Államok alkotmánya szerint amennyiben egy ilyen sorozatgyilkos ellen a bizonyítékot szabálytalanul szerezték meg, például szabálytalan volt az a házkutatás, amellyel a halottakat megtalálták, gyakorlatilag bizonyosra mondható, hogy a sátáni gyilkos szabadon távozhat, és sohasem fogják elitélni (fruit of the poisonous tree).
Erkölcstelen dolog-e kisgyermekeket baltával lemészárolni?
Aki ilyet tesz, az szörnyeteg, de ha egy bíró vagy ügyész ostobasága miatt felmentenek egy embert egy ilyen vád alól, akkor sem ítélhető el, ha később megdönthetetlen bizonyítékokat találnak ellene (double jeopardy).
Erkölcstelen dolog-e országunk elárulását tervezni ellenségeinkkel?
Aaron Burr, az Amerikai Egyesült Államok alelnöke megtette ezt, de nem ítélték el, mert a hazaárulás nem követhető el úgy, ha pusztán játszadozunk a gondolattal.
A félmajom Lázár János már szétrázta volna a ketrecét. Elvette volna a Supreme Court jogát, hogy valamely kérdésben úgy döntsön, hogy a polgárok 99 százaléka a másik oldalon áll. Az Alkotmány nem adhat jogot erkölcstelenségre! — makogná, zabálná a banánját, és verné a seggét a földhöz.
Az Alkotmány jogbiztonságot ad: annak a jognak a biztonságát, hogy a hatalom ne vehesse el ezrek szabadságát egy ad hoc döntéssel, a jó erkölcsre hivatkozva, merő jószándékból vagy esetleg a jószándék álcájában.
Létezik valamiféle magasabb igazság, amelyre egy alkotmánynak épülnie kell? Igen, létezik. Akkor is létezik, ha hiszünk a Teremtőben, akkor is, ha Isten csak egy metafora számunkra. Ez a zsidó-keresztény civilizáció alapja. A Magyar Köztársaság alkotmánybírósága valójában ezen magasabb igazságra hivatkozott akkor, amikor megsemmisített egy konkrét törvényt a különadókról. Ez pontosan az a magasabb igazság, amely szerint egyes esetekben valóban erkölcstelennek és tűrhetetlennek kell tekintenünk azokat a kifizetéseket, amelyeket a megsemmisített törvény meg akart adóztatni. Igen, akár isteni, akár emberi konstrukció az igazság, a méltányosság és az erkölcs, ezek emberi felfogása egészen biztosan ellentmondásos, kusza és bonyolult. Ezért találták ki az alkotmányt.
Jefferson, Hamilton, John Jay alkotmánya, minden alkotmányok elődje a magasabb igazságot védelmezi a magasabb igazság érvényre juttatásának hamari, végiggondolatlan, ostoba törekvésétől. Washington mondta Lafayette márkinak 1785-ben:
Democratical States must always feel before they can see: it is this that makes their Governments slow, but the people will be right at last.
Az alkotmány fék. Igen lefékezi a jó kormányosokat is, nemcsak a rosszakat. Oh! say can you see by the dawn's early light. 1812 és 1815 között az Egyesült Államok háborút vívott a britekkel, akik elfoglalták a fővárost és felgyújtották a középületeket. Nem arról van szó, hogy azt mondták: lószartmama meg kurvaország. Nem kergetőztek a Múzeum körúton, hanem majdnem elpusztították mindazt, amiért az alkotmány megszületett. Az alkotmányt nem függesztették fel, a Legfelső Bíróság jogait nem korlátozták, és ez soha senkinek nem is jutott eszébe háborúban és békében, válságban és békés építkezés idején.
Az alkotmány nem papíros, nem pár furcsa nyelven írott sor Jeffersontól, Hamiltontól, John Jaytől, akik el sem tudták képzelni, hogy a hazájuk, amit ők maguk teremtettek, egyszer a világ legerősebb országa lesz. Nem, az alkotmány kiváló férfiak és nők gondolatait jelenti: kétszáz év tapasztalatát, nagyszerű, bátor döntéseket és emberi kicsinységeket, hibákat, tévedéseket, mindent, ami emberré teszi az embert.
Mi nem vagyunk Amerika. De mi is Jeffersonok vagyunk, Hamiltonok, John Jay-k, mert ez az, amit a nyugati civilizációtól megkapunk. Ezt pedig nem adhatjuk oda, semmiért sem.