Orbán Viktor a nyílt társadalom eszméjét ostorozva beszélt a rezsim káderképzőjének évnyitóján. A magyar sajtóban lényegében egy szót sem írtak az évnyitó másik előadásáról, amelyet a nyílt társadalom eszméjének egyik proponense, Niall Ferguson, tartott.
Ferguson előadásában Immanuel Kant 1784-es Mi a Felvilágosodás című esszéjére hivatkozva határozta meg a modern egyetem éthoszát: "Sapere Aude" azaz "Merj tudni", amit Ferguson helyesen, "Merj gondolkozni"-nak interpretált. Majd Sir Isaiah Berlint, az értékpluralizmus filozófusát méltatva folytatta beszédét. Békés Márton fajtestvér zsebében erektálni kezdett a kézilőfegyver.
Ferguson még azt is jelezte, hogy az a tény, hogy megtartja ezt az előadást nem jelenti azt, hogy ő ezzel támogatja a magyar kormányt. Ehhez hozzátette, hogy hosszabb időt töltött a Tsinghua Egyetemen, ami nem jelenti, hogy támogatja a marxista kínai rezsimet. Nice. Említést tett arról, hogy elüldözték Magyarországról a CEU-t, ahol legutóbb adott elő Magyarországon. Azt nem mondta el, de én most elmondom, hogy a CEU-n a nyílt társadalomra leselkedő veszélyekről beszélt.
Az orbánista Mandiner valamiért elfelejtette szemlézni az előadást. Pedig.
Niall Ferguson nemcsak az autoritariánus rezsimektől félti a nyílt társadalom, az értékpluralizmus és leginkább az egyetemi tanszabadság eszméjét, hanem a keményvonalas progresszív social justice warrioroktól, a trigger warningtól és a woke ideológiától. Erről hosszasan beszélt és előadása végén még fel is szólította Orbánt, hogy "not to allow the Hungarian mind to suffer the same fate". Mármint azt, hogy "captive mind"-á váljon, amivel egyszerre célzott Czesław Miłosz The Captive Mind illetve Greg Lukianoff és Jonathan Haidt: The Coddling of the American Mind című könyveire.
Az egyetemek autonómiájuktól való megfosztása, a megadjista social injustice warriorok, az ötezeréves kristálytudatú magyarok Kásler-féle aurasafe szpészeinek korában, egyáltalán, egy totálisan rendszerhű rezsimszolgakeltető megnyitóján ez a gondolat érdekes interpretációs lehetőségeket kínál.
Elképzelhető, hogy Fergusonnal pár dologban (itt most nem az előadásáról van szó) nem teljesen értek egyet. És? Pontosan arról van szó, hogy Ferguson professzor is elmondhassa, leírhassa a véleményét szabadon, félelem nélkül és Jótündér professzor is, sapere aude alapon. Ez a nyílt társadalom és az értékpluralizmus eszméje. Ez az eszme pedig értelmezhetetlen Orbán Magyarországában.