Most, hogy honvédelmi érdekből perceken belül rendeletben**(!!) lehet állami felügyelet alá vonni bármilyen gazdálkodó szervezet működését, joggal mondhatjuk, hogy tényleg futballokos kormányunk van. Egész pályás letámadás, szoros emberfogással, pressing, esetenként a szabályok okozta kellemetlen fennakadások átmenetivé, pillanatnyivá zsugorítása új és új szabályértelmezéssel ("a fülkeforradalmár nézők mindenre felhatalmaztak minket"), illetve újra átírt játékszabályokkal az Állatfarm kiegészített hétparancsolatához hasonlóvá teszi a húsz évvel ezelőtti eredeti változatot. Ez a környezet jó táptalaja a szabályok és lehetőségek kreatív értelmezésének.
Ügyeskedések természetesen nem csak most áprilistól vannak, hanem évek óta folyamatosan, de az erőfölénnyel visszaélés, a "ha valami nem tetszik, akkor úgy alakítom a szabályokat, hogy nekem jó legyen, oszt jónapot, a többieknek meg coki" hozzáállás kormányzati példaadása szerintem felerősítheti e folyamatot.
A mostani javaslat igazi veszélye abban rejlik, hogy szélsőséges(??) helyzetben — átmeneti állami felügyelet után — lehetőséget teremt arra, hogy az alapvetően a stratégiai ágazatokban (pl. energia, távközlés) működő gazdasági szervezeteket baráti kezekbe csatornázza át. Mindehhez csak annyi kell, hogy egy adott cég "katasztrófa" helyzetbe kerüljön, hogy a "honvédelem érdeke más módon nem vagy nem megfelelő időben, illetve csak aránytalanul nagy ráfordítással" legyen kielégíthető, vagy hogy "veszélyeztesse a nemzetgazdaság működőképességét".
A (jelenleg hatályos) Alkotmány szerint:
13. § (1) A Magyar Köztársaság biztosítja a tulajdonhoz való jogot.
(2) Tulajdont kisajátítani csak kivételesen és közérdekből, törvényben szabályozott esetekben és módon, teljes, feltétlen és azonnali kártalanítás mellett lehet.
Mivel a majdani (kormány??)rendelet nem a tulajdonjogot, hanem „csak” a működést veszi állami gyámság alá, így várhatóan sem Schmitt "Egyensúly" Pál, sem az AB sem tesz keresztbe a rapid törvényalkotásnak. Pár hónap kézivezérlés, a régi tulajdonosok kiszekálása, és már jöhetnek is ócsóért a baráti megmentők.
Felmerülhet, hogy mi is a katasztrófa?. Erre ezt találtam: http://hu.wikipedia.org/wiki/Katasztr%C3%B3fa. Biztosítási szempontból nem csak a természeti erők okozta eset minősül katasztrófának, hanem olyanok is, amelyeket emberi tényezők okoztak. Ezek lehetnek szándékos, illetve nem szándékos események.
Ebből az is következik, hogy ha pl. cyberterroristák behatolnak az OTP rendszerébe, és ott koszos bő 1 milliárd forintos kárt csinálnak, akkor máris jöhet az állami gyámság. ;-)
---
** http://www.parlament.hu/irom39/01334/01334.pdf és
http://www.hm.gov.hu/files/9/3857/2004._evi_cv._torveny.pdf: 35. és 197. szakaszok az érdekesek.