MAL
Október 4-én átszakadt az ajkai (kolontári) vörösiszap-tározó 10. kazettájának északnyugati sarka. A következmények ismertek, az okokról majd legközelebb. Szóval, nagy volt a baj. "A teljes kárfelszámolás meghaladhatja a tízmilliárd forintot" — nyilatkozta még aznap Illés Zoltán környezetvédelmi államtitkár úr:
Egyúttal azonnali hatállyal felfüggesztette a Magyar Alumínium Termelő és Kereskedelmi (MAL) Zrt. termelő tevékenységét,
www.greenfo.hu/hirek/hirek_item.php
amit éppen hogy csak sikerült a cég világpiaci részesedésének elvesztése előtt (október 15-én) újraindítani.
Október 11-én Orbán Viktor napirend előtt bejelentette, hogy zár alá veszik a "Magyarország legnagyobb ökológiai katasztrófáját" okozó MAL Zrt. vagyonát, és a cég élére katasztrófavédelmi biztost neveznek ki. Ehhez viharos tempóban módosítottak egy sor törvényt.
www.greenfo.hu/hirek/hirek_item.php
Bakondi György altábornagy, katasztrófavédelmi biztos szerint tavasszal száraz technológiára állítják át az ajkai gyárat. Ugyanő (január 6-án) kijelentette, hogy a katasztrófa áldozatainak összegyűjtött magánadományokból a települések "fejlesztését, a vállalkozások beindítását segítik majd".
www.greenfo.hu/hirek/hirek_item.php
10-es kazetta, új gátak
Illés Zoltán október 9-én, a térség védekezési munkáit megtekintő sajtóbejáráson azt állította, hogy a sérült tározó menthetetlen állapotban van. Le fog szakadni az ajkai zagytározó megsérült északi oldalfala. A tragédia egy napon vagy egy héten belül bekövetkezhet. Ezért építenek védőgátat mintegy 100 millió forintból Kolontáron keresztül egészen a 8-as útig. Kijelentette: minden szakember arra számít, hogy leomlik a tározó fala, de az abban tárolt vörösiszapot megpróbálják "mederben" tartani, s majd egy később megépülő, új tározóba átfejteni.
Ugyancsak október 9-én a Pintér Sándor belügyminiszter vezetésével összeült védelmi bizottság úgy döntött, hogy kiürítik Kolontárt, mert tovább gyengült a gát északi fala. Bejelentették, hogy négy-öt méter magas védőgáttal akarják megmenteni Kolontárt egy esetleges újabb gátszakadástól.
www.greenfo.hu/hirek/hirek_item.php
Október 25-én a Lasztovicza Jenő vezette Veszprém Megyei Védelmi Bizottság úgy döntött, hogy ők is építtetnek egy védőgátat: ezt a vasútvonal védelmére.
hirszerzo.hu/belfold/20101026_iszap_gat_mal
Időközben összekotortak három kisebb, az 1-essel nagyjából párhuzamos gátat a MAL költségére is... Ebből a kettes nyomvonalán (mármint annak a tetejére) építették december 22-re, mintegy 500 millió forintból a "vörösiszap-katasztrófa sújtotta térség teljes biztonságát garantáló" hatos gátat. Az építmény 1300 méter hosszú és mintegy öt méter magas, az alapja 30, a koronája hat méter széles.
www.greenfo.hu/hirek/hirek_item.php
Házak
A gát megépítéséhez nyolc(?) házat el kellett dózerolni. Október 15-én, amikor a fal még mindig állt, visszaengedték az embereket. Ez ellen az LMP tiltakozott.
www.greenfo.hu/hirek/hirek_item.php
A védelmi bizottság október 17-én újabb 23 kolontári lakóház lebontását határozta el.
www.greenfo.hu/hirek/hirek_item.php
Októbar 6-án látogatott a helyszínre Orbán Viktor kormányfő. Úgy vélte, hogy az elöntött területek helyreállításának nincs értelme. "Itt nem lehet élni" — jelentette ki. Az ország legnagyobb ökológiai katasztrófájáról van szó, amelyhez állandó, bár ebben a pillanatban nem igazolható veszélyhelyzet párosul — fogalmazott frappánsan.
www.greenfo.hu/hirek/hirek_item.php
A végső döntés szerint Devecserben, Kolontáron és Somlóvásárhelyen 250 házat kell lebontani, illetve 150 új lakást kell felhúzni. Ennek fővállalkozója a VeszprémBer Zrt. lett, nettó négy milliárd forinttal.
www.origo.hu/itthon/20110112-iszapkatasztrofa-negy-milliardba-kerul-a-bontas-es-az-ujjaepites.html
Megbízható
Csaknem 30 milliárdos megbízást kapott a vidékfejlesztési tárcától a Mecsekérc Zrt. Feladata egyebek mellett az iszap, a szennyezett talaj és növényzet begyűjtése, letermelése, tárolása és kezelése, tároló depók építése, porzásmentesítés, vízminőségi és geodéziai vizsgálatok elvégzése. (A cég korábbi vezérigazgatója, Varga József október 19-i hatállyal azért mondott le posztjáról, mert a katasztrófavédelmi kormánybiztos az állami felügyelet alá vont Mal termelésfelügyelőjévé nevezte ki.):
www.greenfo.hu/hirek/hirek_item.php
A külterületek mentesítésének várható költsége legfeljebb 8,3 milliárd forint lesz — mondta Szabó Csaba, a Vidékfejlesztési Minisztérium miniszteri megbízottja. — a Mecsekérc Környezetvédelmi Zrt.-vel kötött, 29,2 milliárd forintos tender olyan feladatokat is tartalmazott, amelyeket nem kell elvégezni. Mára nyilvánvalóvá vált, hogy a közbeszerzés nem állja meg a helyét és "feltételezés volt".
www.greenfo.hu/hirek/hirek_item.php
Termőföld
Illés Zoltán környezetvédelmi államtitkár úr szerint a sérült területeken hasznot hozó mezőgazdasági munkát nem lehet végezni, állati vagy emberi fogyasztásra alkalmas növényeket nem lehet termelni akár másfél-két évtizedig, ezért olyan növényekkel, vegyszerekkel, baktériumokkal kell kísérletezni, amelyek közömbösítik az erősen lúgos, enyhén radioaktív vörösiszapot.
www.greenfo.hu/hirek/hirek_item.php
Szabó Csaba miniszteri biztos november 24-én elmondta, hogy a vörösiszap mintegy ezer (a véglegesnek tűnő szám: 1017) hektár termőföldet öntött el, és az a vártnál kevésbé szennyeződött.
www.hirado.hu/Hirek/2010/11/24/15/Jo_hir_A_vorosiszappal_elontott_foldeken_a_talaj.aspx
A terület ökológiai rehabilitációjára a tárca az energianövények és ezen belül is a fás szárú fűz és a nádfajták termesztését támogatja. Illés Zoltán szerint a terület vörösiszap-mentesítése, az energiaültetvények létrehozása, és a pelletáló üzemek "megépítése 15 milliárd forintból megvalósítható":
Egyéb munkák
A kormány a Brit Földtudományi Intézettől kért segítséget a kolontári gátszakadás talajtani okainak, illetve következményeinek vizsgálatához. A britek nem jöttek (csak vendégnek, szemlélődni), mert "furcsállották", hogy a magyar kormány nem saját kutató intézetének, az éppen csődbe vinni kívánt Magyar Állami Földtani Intézetnek adná a munkát:
www.greenfo.hu/hirek/hirek_item.php
Megközelítőleg egymilliárd forintba kerül a Torna-patak 25 kilométeres külterületi medrének kotrása — mondta Csonki István, a Közép-dunántúli Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság vezetője.
www.greenfo.hu/hirek/hirek_item.php
Nos
1. Ha a MAL-t "kormányhatározattal" átállítjáxáraz technológiára, nem tudja tovább csővezetékben felpumpálni az iszapot a tározóba. Tehát teherautókon fogja szállítani, az ennek megfelelő szállítási és tárolási veszteségekkel, az útvonal mentén beláthatatlan környezeti károkkal.
2. A gát szakadásakor a kazettából a vörösiszap tetejére töltött víz (nátronlúg) ömlött ki; az sodorta magával (hordalékaként) a vörösiszapot. Ez a víz már nincs a tározóban, tehát ki sem ömölhet abból. Ha az északi fal összeomlott volna (mint ahogy nem) — sőt, ha az északi falat egy hajnalra virradóra valaki (mondjuk a 9-es kazettát támasztó keleti vége kivételével) nyom nélkül ellopta volna — akkor most ott állna egy vörös domb. A tározó és a falu közé épített hat gát teljesen fölösleges volt.
3. Az életveszélyessé nem vált házak elbontása, helyettük újak építése minősíthetetlen pazarlás. Tudomásul kell venni, hogya a tározóból kétféle anyag jutott ki: a vörösiszap és a nátronlúg. Előbbi vörös, utóbbi kártékony. A házak falain visszamaradt vörös szín nem szép, és ha valakinek nem tetszik, lehetőséget kéne adni az illetőnek az újravakoltatásra. Hasonképpen indokolt lehet a padlócsere. Ennyi.
4. A vörösiszapot az EU több tagállamában talajjavító anyagnak használják. A környék talajai durván tápelemszegények, így pl. a legtöbb termesztett növény számára minimálisan szükséges mennyiségnél (8, illetve 40 g/t) kevesebb bennük a réz és a cink, továbbá a molibdén és a szelén (de azokra nem tudok alsó határértéket adni). 3 cm-es vörösiszap elöntés (1/2 m-es mélyszántással számolva) úgy pótolja ezek hiányzó mennyiségét, hogy közben egyetlen más elem koncentrációja se nő a B szennyezettségi határérték 2/3-a fölé. Az energianövények stb. telepítése a talaj szélsőséges kirablása.
5. A mederkotrás teljesen fölösleges; ami ki akar menni, azt az első árvíz (hóolvadás) kiviszi magától is. A vörösiszapban nincs montmorillonit, a szemcsék nem tapadnak össze, illetve a fenékhez.
6. Ezek a disznóságok nem az államigazgatás döntéshozatali rendszerének hibái, hanem néhány ember túlfűtött szereplési vágyának és kivagyiságának otromba következményei. Mire ezek az emberek kikerülnek a hatalomból, büntetőjogilag nem lehet már felelősségre vonni őket, mert ezek a cselekmények elévülnek — meg egyébként is védi őket a mentelmi jog. De nagyon, nagyon remélem, hogy a MAL tulajdonosai (akik pénzéből kormányunk ezeket a kisded játékait finanszírozza) akkor a sarkukra állnak, és leperlik róluk a gatyájukat is. Éppen elég fizetnivalójuk lesz azok miatt a disznóságok miatt, amiket viszont ők követtek el — de hát mint mondám, az okokról majd máskor.
7. Az adományok sajátos felhasználásának értékelésére nem érzem magam kompetensnek.