A különadóról szóló törvény hatálya alá tartozik 9. § (18) bekezdése szerint a "költségvetési szervnél, állami, önkormányzati, közalapítványi forrásból alapított, fenntartott vagy működési támogatásban részesített más jogi személynél foglalkoztatott magánszemély". A Legfőbb Ügyészség, a Magyar Nemzeti Bank és a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete ilyen jogi személyek, az itt foglalkoztatottak tehát a törvény hatálya alá tartoznak.
A hatályba léptető rendelkezés szerint a törvény "2010 . december 30. napján lép hatályba, rendelkezéseit a 2005. január 1. napját követően megszerzett jővedelmekre kell alkalmazni."
Polt Péter és Járai Zsigmond mandátuma 2006-ban járt le, Szász Károlyt ugyan 2004-ben távolították el, a jogviszonyának megszüntetését jogellenesnek kimondó bírósági ítélet viszont 2007-ben született, így ez tekintendő a jövedelem megszerzése évének is.
A (2) bekezdés szerint "A különadó alapjának minősül az (1) bekezdésben említett jogviszony megszűnésével összefüggésben pénzben kifizetett, vagy bármely más formában juttatott (bármely esetben a továbbiakban: kifizetett) bevételből (…) a rendszeres járandóságok 60 napra számított összegét meghaladó rész, a (3)-(4 ) bekezdésben foglaltak figyelembevételével."
Polt Péter az ügyészségi törvény szerint a mandátuma lejártakor 6 havi végkielégítésre volt jogosult. A törvény szerinti illetménye (pótlékokkal) számításaim szerint havi 1,9 millió forint lehetett, így ő több mint 11 millió forinttal távozhatott a kasszától.
Járai Zsigmond a jegybank-törvény szerint a mandátuma lejártakor szintén 6 havi végkielégítésre volt jogosult. Bár az illetménye a hivatali ideje alatt végig titkos volt, sajtóértesülések 8 millió forintra teszik. Így ő közel 50 millió forint végkielégítéssel távozhatott.
Szász Károly sajtóértesülések szerint a felmentésekor kapott egyhavi illetményt, mintegy 8 millió forintot, a munkaügyi bíróság pedig a köztisztviselői jogviszonyának jogellenes megszüntetése miatt 2004. májustól 2007 decemberig terjedő időszakra elmaradt bért és kamatokat állapított meg a számára. Ez legalább 340 millió forint lehet (ő egy interjúban 131 milliót ismert el. Nekem legyen mondva.)
Szász Károly helyettese, Sáray Éva ugyanebben a perben akár 200 millió forint fölötti kártérítést is kaphatott.
A Fidesz előrelátását dícséri, hogy a törvényszövegben a „vagy bármely más formában juttatott” kifejezéssel élt, amibe - prampapamm - beletartozik a bírósági ítélet alapján kifizetett kártérítés is.
"A különadó az rendben van" – mondta a vasárnapi rendkívüli kormányülésre érkező Orbán Viktor az újságíróknak.
De még mennyire, hogy rendben van, Viktor. A haverjaid többet fognak dellázni, mint a Gyurcsány- és Bajnai-kormány tagjai együttvéve.
Persze nyilván nem. De szegény Lázár most a taknyán csúszva, jól megérdemelt pfujolások és köpködések között lesz kénytelen módosítani a törvényét, hogy a jóerkölcsös fideszes haverokat kivonja a különadó alól.