Mindeközben Budapesten... Vitézy Dávidot fogják kinevezni a Budapesti Közlekedési Központ Zrt. élére.
Az Örülünk, Vincent blog egy emberként esett seggre a láthatóan senkit meg nem lepő hír hallatán. Úgy vagyunk ezzel, mint az egyszeri parasztbácsi a műrepülőbemutatóval: mindenre számítottunk, de hogy az egész a nyakunkba is folyik...
Amikor 2008-ban kiírták a pályázatot a BKV vezérigazgatói posztjára, a pályázati kiírásban az szerepelt, hogy „Elvárás az ötéves vezetői gyakorlat, kétéves vezetői tapasztalat az államigazgatási és/vagy közszolgáltató szektorban, valamint egy idegen nyelv - angol vagy német - tárgyalási szintű ismerete. A pályázáshoz szükség van műszaki-gazdasági egyetemi végzettségre és stratégiai látásmódra. Előnyt jelent a pályázat elbírálásakor a reorganizációban, a vállalati válságkezelésben és krízishelyzetben, sztrájkhelyzetben szerzett tapasztalat.”
Ezen feltételek közül Vitézy Dávid csak a nyelvismerettel rendelkezik (bár lehet, hogy mostanra a diplomát is megszerezte, de ha nem, az se baj), viszont Orbán Viktor pereputtya. Egész pontosan Dávid féltestvére, Vitézy Zsófia – aki tehetsége, szorgalma, valamint más, előttem ismeretlen képességei alapján a Nemzeti Erőforrások Minisztériumának szóvivője lett a kormányváltás után – Orbán Viktor unokatestvére. Vitézy Dávid tehát nem vérrokona Orbánnak, a dinasztikus kormányzásra tett sanda utalásokat ezúton is fapofával visszautasítjuk.
A wikipédia szerint Vitézy Dávid 1985-ben született, tehát van már vagy 25 éves is. Édesapja Vitézy László filmrendező, tévés szakember, édesanyja Dr. Hankiss Ágnes (Erdős Ágnes) fideszes európai parlamenti képviselő, pszichológus, író. Anyai nagyapja Erdős Péter jogász, popmenedzser, egyik apai nagybátyja, Vitézy Tamás üzletember, Magyarország 100 leggazdagabb emberének egyike.
A családról nem mondanék semmit (nem merek), annyi azonban perkockázat nélkül is kijelenthető, hogy Dávid egy ízig-vérig fideszesen beágyazott fiatalember, aki azonban eddigi üstökösként felívelő karrierjét nem gazdag és befolyásos rokonainak köszönheti, hanem annak, hogy az index.hu megfuttatta a Városi és Elővárosi Közlekedési Egyesület nevű hobbyklubot, aminek Vitézy volt a szóvivője. Hogy mikor és mitől kezdett a VEKE, ezen belül Vitézy Dávid a közlekedés-stratégiához, -politikához, -fejlesztéshez, -tervezéshez, valamint a tarifaügyekhez érteni (ezzel foglalkozna a BKK Zrt), azt majd kideríti az utókor, ehhez jelenleg nincs elegendő információ.
Az ismertség megszerzése után már nem volt akadálya annak, hogy a fővárosi Fidesz-frakció őt delegálja a BKV felügyelő bizottságába, ahol – esküszöm – ő volt a legértelmesebb tag. Nem volt nagy kunszt.
Dávid egy értelmes, jó svádájú, nyelveket beszélő, agilis fiatalember, határozott elképzelésekkel, aki Jó Tündér szíves közlése szerint egyenként ismeri az összes villamost Budapesten. Nem tudom eldönteni, hogy ez képesség vagy fogyatékosság-e; ennél nagyobb baj, hogy el sem tudom képzelni, milyen munkakörben lehetne hasznosítani ezt a tudást. Talán a túravezető a látogatóközpontban?
Vannak cégek (nem a miénk), ahol az ilyenre azt mondják: ifjú titán. (Vö. „Ti tán tudtok kezdeni vele valamit. Dobjátok az izlandi delegáció elé, legalább addig sem tesz kárt a vállalati vagyonban.”)
A BKV akkora szarban van, hogy olyat még nem láttunk. A veszteségei finanszírozhatatlanok, az adóssága mindjárt rádől, az egyik fenntartója csőd szélén, a másik épp megszorításokra készül a közszférában, díjemelésre nincs politikai akarat, az eszközparkja a széthullás végstádiumában, közép- és felső vezetői lezüllöttek, dolgozói demoralizáltak, alulfizetettek, de nagyon szervezettek.
Biztos van ebben az országban két-háromszáz olyan csúcsvezető, aki talpra tudná állítani – nem kétmilliós fizetésért – a céget, de Vitézy Dávid biztosan nincs közöttük.
Vitézy Dávidot egyáltalán nem jegyzik Magyarország cégvezetői között.
Soha életében nem készített üzleti tervet vagy stratégiai tervet, nem hozott milliárdos beruházási döntéseket, nem tárgyalt bankokkal milliárdos hitelek felvételéről vagy átütemezéséről, nem hajtott végre átszervezéseket, nem tárgyalt beszállítókkal, szakszervezetekkel, könyvvizsgálókkal. Kétlem, hogy meg tudna írni egy éves beszámolót, vagy értelmezni a pénzügyi adatokat. A legnagyobb volumenű pénzügyi döntése legfeljebb tízszámjegyű összeg lehetett.
Jobban belegondolva Vitézy egyetlen érdeme – na jó, a másik – hogy a BKV üzleti titkainak kiszivárogtatásával elévülhetetlen érdemeket szerzett a Hagyó-maffia leleplezésében. Ezért akár járhatna is neki valami jobb állami vagy önkormányzati állás, én nem ellenzem.
Nem az a baj vele, hogy fiatal. Ezen lehet segíteni: ő is meg fog öregedeni. Ha visszajön tíz év múlva, mely időt gyakorlati vezetői munkakörben töltött, lehetőleg egy válságágazatban, simán bejuthatna a tízes shortlistre a BKV valamely második szintű vezetői pályázatán, már ha tiszta lapokkal játszanak. Ha az megvan, egy újabb három-öt év és a csúcs közelébe kerülhet. És akkor, talán...
De nem. Olyan bizalmat előlegez most meg neki ez az ország – legalábbis annak miniszterelnöke – ami példa nélkül áll a demokratikus jogállamok történetében.
Nem lesz könnyű felnőni hozzá.