1989/90 óta afféle közhely, hogy a konkrét kérdésekre a magyar választók többsége hagyományosan baloldalinak tekintett válaszokat ad. Amíg az önmagát baloldalinak nevező MSZP szépen, apránként egy jobboldali liberális rajongó klubbá züllött, ezeket a baloldali érzelmű szavazókat annak rendje és módja szerint elhódította a Fidesz stb. (mikor hogy: ahogy tetszik).
Orbán Viktor szerint az ő ideológiai alapja az antikommunizmus, csak hát ezzel vannak némely bajok. Először is, hogy az akármiellenesség nem lehet ideológiai alap: az ideológia nem az alapvető tagadások, hanem az alapvető állítások koherens rendszere. Másodszor is, hogy se 0. V., se rajongói soha nem szidják a kommunistákat: ők mindig a posztkommunisták ellen beszélnek. Ez persze nem véletlen, nem műveletlenség és nem tudatlanság. Azért utálják ilyen megveszekedetten a posztkommunistákat, mert ők az igaziak, az eredetiek.
Tagadó alapállásának megfelelően Viktorunk és pártja az MSZP-vel éppen ellentétes pályát futott be: ők jobboldali liberálisból váltak baloldalivá. A Fidesz stb. napjainkban a '40-es–'50-es évek fordulóját idézően virtigli, vérbő kommunista párt. Mivel ez az állítás nem szokványos, illő alátámasztani. Lássuk hát:
* Gazdasági programjának (itt most nem az adócsökkentés stb. propaganda szólamairól beszélünk) két pillére az államosítás és a hatósági, illetve támogatott árak rendszere a piac rovására.
* Társadalmi programjának lényege az alulról szerveződő érdekképviseletek elsorvasztása és fölülről szervezett, "sárga" szervezetekkel (lásd: tagozatok stb.) helyettesítése.
* Szervezeti elve a centralizmus: a párt elnöke egymaga kirúghatja a párt bármely tagját, egymaga feloszlathatja a párt bármely (választókerületi) szervezetét. Ezeket a szervezeteket a választókerületi elnökök szervezik maguk köré, őket pedig a párt elnöke nevezi ki és mozdíthatja el. Csak. A tagság még egyhangúan se. A párt elnökét csak a kongresszus válthatja le: a választókerületi elnökök persze kongresszusi küldöttek is (ilyen a küldöttek nagyjából egyharmada).
Nomármost a demokrácia azért hatékonyabb a diktatúránál, mert a sok buta ember együtt jobban dönt, mint a kevés okos. Minél kevesebben vesznek részt a döntésben, annál kevésbé hatékony a rendszer.
Nincs kire szavazzak...